Göbek Deliğindeki Siyah Cisim

Göbek Deliğindeki Siyah Cisim

Göbek deliğinde oluşan siyah cisimler ya da göbek deliğinden çıkan cisimler genellikle vücut kirinden oluşmuş olan pisliklerdir. Kişinin terlemesi ile bedeninde gözeneklerinin açılması ile ve kıyafetlerin kumaşlarından çıkan kirler, vücut kirlerinin birleşmesinin ardından göbek civarında göbek deliği içeriye doğru uzandığı için bunun içerisinde birikebilir. Göbek deliğinin içerisinde biriken siyah pislikler genelde beden kirleridir ve zararlı değildirler. Kişi için patolojik bir anlamı yoktur.

Göbek Deliğindeki Siyah Cisim Neden Olabilir?

Göbek Deliğinde İltihap

Göbek deliği vücudumuzda bakterilerin de çok fazla bulunduğu bir yerdir. Anne karnından çıkar çıkmaz vücudumuzda oluşan bir yaradır, göbek deliği ve plasentanın kesilmesi ile oluşur. Bu bölgede oluşabilecek olan bir iltihap çok tehlikeli olabilir. Karın çevresinde ve iç kısımda da iç organlarda ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden kişinin göbek deliğinde şişme, kızarıklık, bazen sarı ya da beyaz akıntı, ağrı ve kaşıntılar gözleniyor ise mutlaka doktora danışılması gerekir. İltihabın nedeni anlaşılmalıdır. Kimi zaman bu bölgede iltihap olarak gözlenen bu enfeksiyonlar iç organlardan birinde oluşan enfeksiyonun habercisi de olabilir. Bu sebeple nedeninin anlaşılması ve tedavi sürecinin başlaması önemlidir.

Göbek Deliği Benleri

Göbek deliğinde oluşmuş olan benler kimi zaman siyah benler ya da et benleri olabilir. Bu eğer küçük ise kişi tarafından hemen anlaşılmaz. Zamanla büyümesi ile kişi tarafından farkedilir ve çoğu zaman yapılan hata olarak et benleri koparılmaya çalışılır. Kesinlikle oynanmaması ve koparılmaya çalışılmaması gerekir. Bu oluşumlar genelde ben olsa da kimi zaman içi iltihaplı ya da dışa vuran başka bir hastalığın habercisi olan oluşumlar da olabilir. Göbek deliği gibi hassas bir bölgede bu şekilde kurcalamalar o bölgenin iltihap kapma riskini arttıracaktır.

Göbek Deliğindeki Siyah Cisim Tedavisi

Göbek deliğinde iltihap var ise yapılması gereken öncelikle enfeksiyonun iç organların dışa vurumu olup olmadığının öğrenilmesidir. Eğer kişide iç organ kaynaklı ise hastalığa ani müdahale edilmesi gerekebilir. Fakat göbek deliği ile oynanmasından kaynaklı göbek deliğinde bir enfeksiyon oluştu ise bunun tedavisi için doktor genelde iltihap kurutucu antibiyotik kullanımını önerebilir. Sıklıkla ilaç tedavisi ile hastalığın önüne geçilecektir. Eğer göbek deliğinde rahatsızlık veren et benleri var ise cerrahi operasyonla ya da yakma yöntemi ile alınması gerekebilir. Uzman hekim kontrolünde tedavisi sağlanacaktır, hastanın kesinlikle koparmaması gerekir.

Göbek Deliği Kiri Nasıl Temizlenir?

Göbek deliğindeki kir, hastalığa ve iltihaba yol açacaksa veya açtıysa doktor tarafından temizlenmesi önerilir. Fakat normal bir göbek deliği kirini kişi eli ile değil, temiz olduğundan emin olduğu bir kulak temizleme çubuğu ile temizleyebilir. Sert bir cisim ve kirli bir cisimle kurcalanmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ