Göğüs Altındaki Yara

Göğüs Altındaki Yara

Göğüs altındaki yara, çözümü basit rahatsızlıkların habercisi olabilmekle birlikte; ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir. Bu sebeple göğüs altındaki yara şikayeti ciddiye alınması gereken bir meseledir.

Göğüs Altındaki Yaranın Nedenleri Nelerdir?

1-)Mantar

Göğüs altındaki yaranın farklı farklı sebepleri olabilmekle birlikte, en yaygın sebep mantardır. Mantar, nemli ve sıcak bölgelerde rahatça üreyebilir. Bu nedenle göğüs altı, mantar oluşumu için uygun bir bölgedir. Özellikler memesi büyük olan kişilerde mantar oluşuma sıkça rastlanır. Çünkü büyük memeler daha sarkık durarak göğüs altında ısınma ve terlemeye yol açarak mantar oluşmasına uygun bir ortam sağlar. Büyük meme dışında göğüs altında mantar oluşmasına neden olabilecek başka faktörler de vardır. Bunlar; aşırı kilo, aşırı terleme ve metabolik rahatsızlıklardır.

2-)Aşırı Kilo

Fazla kilolar birçok rahatsızlığın tetikleyicisi olmakla birlikte mantar oluşumunun da tetikleyicisi durumundadır. Fazla kilo problemi olan kadınlarda göğüs altındaki derinin katlandığı alan daha geniş olduğundan dolayı fazla kilolu kişilerde mantarlara daha sık rastlanmaktadır. Göğüs altında oluşan mantar, göğüs altında yaraya sebep olabilir.

3-)Aşırı Terleme

Göğüs altında terleme diğer bölgelere oranla biraz daha fazladır. Bunun sebebi ise göğüs altındaki derinin katlanıyor olmasıdır. Bu bölgedeki katlanma, bölgenin ısınmasına ve terlemesine neden olduğu için mantarlar bu bölgede rahatlıkla üreyebilir.

4-)Metabolik Rahatsızlıklar

Bağışıklık sistemi, vücudun önemli savunma mekanizmalarından biridir. Bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde ve diyabetli kişilerde mantar oluşumu sık görülmektedir.

5-)Yanlış Sütyen Kullanımı

Yanlış beden sutyen kullanılması göğüs altında mantar oluşumuna sebep olabilir.

Göğüs Altındaki Yara Tedavisi ve Bazı Önlemler

  • Fazla kilolardan kurtulmak göğüs altındaki yarayı önlemekle birlikte birçok hastalıktan korunmanızı da sağlayacaktır.
  • Sutyen bedeni doğru seçilmeli, çok dar veya çok bol sutyenlerin cildi tahriş etmesi önlenmelidir.
  • Aşırı terleme problemi varsa sıkça duş almak, göğüs altına kuru bez parçaları koyarak ciltteki sürtünmeyi azaltmak alabileceğiniz önlemlerdir.
  • Mantar oluşmasını engellemek için göğüs bölgenizi kuru ve temiz tutmanız önerilir.
  • Eğer mantar çoktan oluşmuşsa mutlaka cildiye doktoruna görünmelisiniz. Bu durumda mantarın çeşiti tespit edilecek ve doktorunuz tarafından bazı merhemler tavsiye edilecektir.

Göğüs altında yara şikayetinin yanı sıra; göğüs altında sivilce, göğüs altında pişik, göğüs altında çıban gibi sorunlar da sıkça karşılaşılan şikayetler olduğundan bu rahatsızlıklara da kısaca değinmekte fayda vardır.

Göğüs Altında Sivilce

Göğüs üzerinde veya altında çıkan sivilceler bazen oldukça acı vericidir. Bu sivilcilerin sıkça çıkıyor oluşu cildinizin yağlı olduğunun göstergesidir. Ayrıca aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler de bir anda sivilce çıkmasına neden olabilir. Göğüs bölgesinde çıkan sivilce ile birlikte adet düzensizliği, tüylenme, saçların çok kırılması gibi şikayetleriniz varsa bu durum polikistik over sendromunun habercisi olabilir ve mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekir.

Göğüs Altında Pişik

Pişik; nem, yüksek sıcaklık, sürtünme gibi unsurlar sebebiyle oluştuğu için göğüs bölgesinde sıkça görülür. Müdahale edilmediği takdirde ilerleyerek cildi tahriş edebilen pişik, sulanma, yaralanma, kızarıklık, mantar gibi sonuçlar doğurabilir. Pişi önleyici kremler, pudra kullanımı, bölgenin temiz ve kuru tutulması pişiği engellemek için etkili yöntemlerdir.

Göğüs Altında Çıban

Çıban, vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen rahatsızlıktır. Göğüs bölgenizde oluşan çıbanın sebebini öğrenmek için doktora başvurmanız gerekmektedir. Çıban oluşumu genellikle; aşırı kilo, enfeksiyonla temas, kan değerindeki anormallikler, bağışıklık sisteminin zayıf olması, yağlı yiyeceklerin çok tüketilmesi veya kronik cilt hastalıkları sebepleriyle olmaktadır. Göğüs bölgesinin rutin olarak el ile kontrol edilmesi çıbanı erken teşhis etmenizi sağlayabilir. Çıban oluşan yerde ısınma, ağrı, şişkinlik ve kızarıklık gibi semptomlar gözlenmektedir. Çıban, krem ve antibiyotiklerle tedavi edilebileceği gibi; nane, kereviz gibi bitkilerle veya sıcak kompres uygulaması ile de tedavi edilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ