Göğüs Kafesi Çıkıklığı

Göğüs Kafesi Çıkıklığı

Göğüs kafesinde görülen çıkıklık sorunu kaburga kemiklerinin öne doğru olmasından kaynaklı bir duruş bozukluğudur. Bu duruş bozukluğu genetik ve kalıtsal etkenlere bağlı olarak karşımıza çıkabilen bir sağlık sorunudur. Bu sebeple kişi doğuştan göğüs kafesi çıkıklığına sahip olabilmekte ve bu şekilde yaşayabilmektedir. Çok dikkatli bakılmadığı zaman belli olmayan göğüs kafesi çıkıklığı sorunu kişinin yaşamında sorunlara neden oluyor ise kişinin doktora giderek doğru tanı için gerekli olan tüm testleri yaptırması gerekmektedir.

Göğüs kafesi çıkıklığına neden olan diğer bir etken ise sonradan meydana gelen travmaya bağlıdır. Kişinin yaşadığı ağır bir travma, ciddi bir kaza göğüs kafesi bölgesindeki kemiklerde duruş bozukluğuna yol açabilmektedir. Bu durumun tedavi edilmesi gereklidir.

Göğüs Kafesi Çıkıklığı Nedenleri Nelerdir?

1-)Solunum Yolu Hastalıkları

Kişinin solunum yolları üzerinde yaşadığı sorunlar göğüs kafesinde çıkıklığa neden olabilmektedir. Bu sağlık sorunlarından kurtulmak isteyen kişilerin bir an önce tedavi olması gereklidir. Solunum yolu hastalıklar arasında grip, nezle, astım, farenjit gibi sık görülen sağlık sorunları yer almaktadır. Bu hastalıkların kalıcı bir hale gelmesi halinde göğüs kemiklerinde bir takım bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. Solunum yolu hastalıklarının tanısı sonrasında tedaviye bir an önce başlanması gerekmektedir.

2-)Kıkırdakların Fazla Büyük Olması

Kıkırdakların normalden daha fazla büyük olması durumunda göğüs kafesi kemiklerinde çıkıntılar meydana çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin tedavi olması için öncelikle gerekli olan tetkiklerin yapılması gereklidir. Kıkırdakların fazla genişlemesi kişinin göğüs kafesi kemiklerinde öne doğru bir çıkıklık meydana getirmektedir.

Göğüs Kafesi Çıkıklığında Görülen Belirtiler Nelerdir?

Göğüs kafesi çıkıklığı olan kişilerde belli başlı semptomlar görülebilir. Bu semptomların sık sık görülmesi kişinin sosyal hayatında büyük sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle doktor tedavisi için zaman kaybetmemek gereklidir. Sık görülen bu belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kişinin nefes alıp verme esnasında büyük zorluklar çekmesi,
  • Kişinin aniden ve çok sık bir biçimde yorgunluk hissetmesi,
  • Göğüs kafesinin olduğu bölgede görülen çeşitli şekil ve duruş bozuklukları,
  • Göğüs kafesi kemiklerinde baskı hissedilmesi,
  • Göğüs kafesi kemiklerinin üzerine ağrı hissedilmesi.

Göğüs Kafesi Çıkıklığı Nasıl Tedavi Edilmeli?

Göğüs kafesi çıkıklığını tedavi edebilmek için öncelikli olarak bir tanı koymak gereklidir. Uzman bir doktora giden hastanın gerekli olan testleri yaptırması sonucunda hastalığın tedavisine bir an önce başlanacaktır. Göğüs kafesi çıkıklığında son çare olarak ameliyat yapılmaktadır. Ameliyat ağrısız ve acısız bir biçimde, kısa süre içinde yapılmaktadır. Ameliyat için uzman bir doktor ile görüşülmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ