Göğüs Kısmında Ezilme

Göğüs Kısmında Ezilme

Göğüs kısmında ezilme sonucunda bu bölgede çeşitli boyutlarda morluk, şişlik, kızarıklık ve doku kaybı meydana gelebilmektedir. Oluşan ezilmenin şiddetine bağlı olarak meydana gelen belirtilerin boyutları da değişiklik göstermektedir. Göğüs bölgesinde meydana gelen ezilme genellikle şiddetli çarpma ya da alınan sert darbeler gibi travmatik nedenlerden kaynaklı meydana gelmektedir.

Göğüs kısmına alınan ezilme şiddetinin boyutuna bağlı olarak genellikle kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazı durumlarda meydana gelen ezilme çeşitli rahatsızlıklara sebep olur ve kronik bir hal alır. Böyle bir durumda kişinin sağlığı tehdit altında olabilir. Kişi hiç zaman kaybetmede bir sağlık kuruluşuna gitmeli ve gerekli müdahale yapılmalıdır.

Göğüste Ezilme Sonucunda Meydana Gelen Semptomlar Nelerdir?

1-) Şişlik ve Ağrı

Göğüs bölgesine alınan darbelere bağlı olarak şişlik ve ağrı oluşumu en sık gözlenen semptomlardan bir tanesidir. Bu durum kadınlarda erkeklerden daha belirgin bir şekilde meydana gelir. Alınan darbenin boyutuna bağlı olarak şişlik boyutunda değişiklik olabilir. Uzun süreli geçemeyen şişlik ve hassasiyette altında farklı bir nedenin yer alabileceği düşünülerek zaman kaybedilmeden uzman hekime gidilmelidir.

Şişlik ve ağrıya eşlik eden morluklar söz konusu olabilir. Bu morluklarda ağrıyı takip ederek kendiliğinden geçer. Ancak bazı durumlarda özellikle morlukların ağrı ve acı oluşturmadığı durumlar ve darbe alınan yerler dışında morluk oluşması akıllara farklı nedenleri getirmelidir. Özellikle lösemi ve meme kanserinde bu tarz morlukların oluşabileceği unutulmamalıdır.

2-)Nefes Almada Zorluk

Bu durum daha çok şiddetli alınan ve geride hasar bırakan durumlarda kronik olarak seyretmektedir. Özellikle göğüs bölgesine alınan darbeler göğüs kafesinde çeşitli ezilmelere neden olduysa, bu durum gözlenebilmektedir. Böyle bir durumda kişi muhakkak uzman hekime gitmeli, muhakkak göğüs filmi çekilmeli ve hasarın boyutu gözlenmelidir. Gerekli durumlarda cerrahi müdahale uygulanabilir ya da kişinin uzunca bir süre fizik tedavi alması gerekebilmektedir.

3-)Görsel Hasarlar

Göğüs kısmına alınan darbenin ciddi boyutlarda olması ezilmenin doku kaybına yol açmasına sebebiyet verebilir. Böyle bir durum bölgeden ciddi boyutlarda dokunun alınması ile gerçekleşebilir. Genellikle bu durum darbe sonucu meydana gelen kangrenden kaynaklanmaktadır. Görsel açıdan gözle görülebilir boyutlarda olan bu durumda kişinin tedavisinin tam olarak yapılması ve sağlığına kavuşmasından sonra estetik uygulaması yapılabilmektedir. Estetik müdahale ile doku hasarının olduğu bölge düzeltilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ