Göğüs Ucu Bozukluğu

Göğüs Ucu Bozukluğu

Herhangi bir meme ucu bozukluğu problemi acılı ve utanç verici bir durum olabilir. Ancak sorun estetik boyutun da ötesine uzanabilir. Meme ucu bozukluğu kadınların emzirme problemleriyle karşılaşmasına neden olabilen bir durumdur.

Normal olarak meme ucu her iki göğüste de bir çıkıntı şeklinde olur. Hanımlar bundan yola çıkarak göğüslerinde problem olup olmadığını rahatça anlayabilir. Çünkü göğüsler birbirlerinden renk, şekil ve boyut bakımından farklı görünürler. Bununla birlikte göğüslerin boyutlarının birbirinden biraz farklı olması genelde bozukluğa işaret etmez.

Göğüs Ucu Bozukluğunun Çeşitleri ve Nedenleri Nelerdir?

Meme ucunun çeşitli hasarlara maruz kalması sonucunda deformasyon oluşabilir. Örnek olarak meme ucu piercing’i günümüzde bazı gençler tarafından kullanılıyor. Piercing, bir veya iki meme ucunda da şekil değişikliklerine neden olabilir. Yanma, delinme gibi durumlarda iş meme ucunun kaybedilmesiyle sonuçlanabilir.

1-)İçe Dönük Göğüs Uçları

Bu tip meme uçları içe dönük pozisyondadır. Bu tip bir göğüs uçlarının genetik yolla bireye geçme ihtimali yüksektir. Ancak göğüs uçları, hamilelik ve laktasyon(memeden süt gelmesi dönemi) sırasında dışarı çıkıp normal göğüs uçlarına dönüşebilirler. Emzirmek bazen sorun yaratabilir fakat bebeğin uygun şekilde emmesiyle veya göğüs pompaları gibi cihazlar kullanmayla emzirme sorununun üstesinden gelinebilir.

2-)Geri Çekilmiş Göğüs Uçları

Geri çekilmiş meme ucu problemi, içe dönük meme ucu problemiyle aynı kefeye koyulsa da tam olarak aynı durum değildir. Geri çekilmiş meme uçları önceden normal bir çıkıntı şeklinde olsalar da sonradan içe doğru çekilmişlerdir. Bu tip meme uçları hiçbir uyarıya cevap vermez ve dışarı çıkmazlar.

Geri çekilmiş meme ucu problemi; meme kanseri, yaşa bağlı değişiklikler, süt kanalı enfeksiyonu, göğüs veya meme başı ameliyatı, meme iltihabı, tüberküloz, ani ve aşırı kilo verme ve meme sarkması gibi durumların sonucu ortaya çıkmış olabilir.

3-)Belirgin Meme Uçları

Bu tip meme uçları alışılmadık şekilde geniş ve büyük olabilir. Gelişim sürecinde ve ergenlikte meme uçları belirginleşebilir. Bu durum geçicidir. Aynı zamanda hamile ve emziren kadınlarda da görülebilir.

4-)Üçüncü Meme Ucu

Üçüncü meme ucu normal olarak konumlandırılmış meme ucunun üstünde veya altında görülebilir. Bazı vakalarda ise süt kanalı boyunca uzanan yerlerde görülebilir. Bu doğuştan var olan bir durumdur.

5-)Meme Ucunun Yokluğu (Athelia)

Bu oldukça nadir görülen bir vakadır. Hastaların göğüs uçlarının biri veya ikisi yoktur. Yine aynı şekilde doğuştan var olan bir durumdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ