Göğüste Daralma Hissi

  • 13 Aralık 2016
  • 51.194 kez görüntülendi.
Göğüste Daralma Hissi

Göğüste hissedilen ağrı ve nefes almakta zorlanma, göğüste daralma hissi şeklinde ifade edilir. Göğüste daralma hissi yaşayan kişiler hemen endişeye kapılırlar. Endişe edilmesinin başlıca nedeni; göğüste hissedilen daralmanın, sıkışmanın kalp krizi ile ilintili olabileceği ihtimalidir. Ancak göğüsteki her daralma hissi kalp rahatsızlıklarından kaynaklanmaz. Şikayetin altında yatan neden psikolojik etkenler gibi daha basit bir çok şey olabilir.

Özellikle panik atak rahatsızlığı olan ve aşırı stresli yaşam sürenlerde göğüste ağrı-daralma şikayetine sık rastlanmaktadır. Sağlıklı ve uzun bir yaşamı örseleyen stresten olabildiğince uzak durmakta fayda vardır.

Daralma, sıkışma şikayetinin kalp rahatsızlıkları ve psikolojik etkenler dışında bir çok nedeni olabilir. Problemin tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterebileceğinden, doğru tetkik ve tanı için muhakkak uzman doktora danışılmalıdır.

Göğüste Daralma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Göğüs Kafesinin Darbe/Hasar Görmesi

Vücudun boyun ile karın arasında kalan üst bölgesi, göğüs kafesi olarak ifade edilir. Göğüs kafesi; vücutta sindirim, solunum ve dolaşım gibi pek çok hayati fonksiyonu yerine getiren organları dış ortamlardan gelebilecek hasarlara karşı korumakla yükümlüdür.

Halk arasında çoğu zaman göğüs kafesi ağrısı ile göğüs ağrısı karıştırılmaktadır. Göğüs kafesine doğru alınabilecek herhangi bir darbe veya hasar, göğüste ağrı veya daralma gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Ağrının şiddeti, alınan darbenin ne denli olduğuyla alakalıdır. Şayet göğüs kafesine darbe alındıysa, hiç ihmal edilmeden uzmana gidilmelidir.

Kalp Rahatsızlıkları

Göğüste daralma, ağrı ve sıkışma gibi şikayetler kalp rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Göğüs ağrısı, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi semptomlar kalp krizi göstergesi olabilir. Şayet göğüste daralma hissi ile birlikte bu tarz belirtiler söz konusuysa, bir an önce uzman doktora gitmekte yarar vardır. Kalp krizinin belirtileri şunlardır;

  • Göğüs bölgesinde ağrı: Genel olarak bıçak gibi ağrı şeklinde tabir edilen ağrı söz konusu olur. Göğüste baskı ve daralma hissine sebebiyet verir.
  • Derin nefes alma ihtiyacı, nefes darlığı
  • Baş dönmesi
  • Aşırı terleme
  • Mide bulantısı
  • Kusma

Psikolojik Etkenler-Panik Atak

Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi duygu halleri göğüste daralma hissinin nedeni olabilir. Özellikle yoğun tempoda ve stres altında çalışan kişilerde, sürekli endişe duyan kimselerde bu sebepten göğüste ağrı gibi şikayetlere sık rastlanmaktadır.

Göğüs ağrısı ve baskı hissi, panik atak rahatsızlığının en bariz belirtileridir. Rahatsızlığın belirtileri kalp krizi belirtilerine çok benzediğinden, kalp krizi ile fazlaca karıştırılmaktadır. Göğüs bölgesinde hissedilen daralma hissinin altında yatan doğru nedenin tespiti için uzman doktora gidilmesi önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ