Göğüsten Sarımtrak Yapışkan Sıvı Gelmesi

Göğüsten Sarımtrak Yapışkan Sıvı Gelmesi

Göğüsten gelen yapışkan, kadınların panik ve endişe duymasına neden olur. Endişenin altında yatan neden; akıntının meme kanseri bulgusu olabileceği ihtimalidir. Ancak göğüsteki her akıntı, meme kanserini işaret etmez.

Genelde meme başından gelen bu akıntı; renksiz, yeşile çalan, sütlü veya sarımtrak şekilde görülmektedir. Fakat kanser gibi çok ciddi rahatsızlıklarda akıntı kanlı halde de görülebilmektedir. Akıntı tek göğüsten yani tek taraflı olabileceği gibi ikisinde de(çift taraflı) görülebilir.

Meme başı akıntısının oluşması; fizyolojik, hormonal ve patolojik akıntı şeklinde olabilir.

Meme Başı Akıntısı Nedenleri Nelerdir?

Fizyolojik Akıntı

Göğüsün sıkılması, uyarılması durumunda çok az da olsa akıntı gözlenebilir. Bu durum fizyolojik akıntıya örnektir. Bu tarz akıntı gayet normal olduğundan, korkulacak bir durum söz konusu değildir.

Hormonal Akıntılar

Bu tarz akıntılara gebelik döneminde rastlanır. Hamilelik evresinde anne adayının süt kanalları dolmaya başlar. Süt kanallarından gebelik öncesinde ve lohusa döneminde akıntı oluşabilir. Bu tarz meme başı akıntısı hormonal sebeplerden kaynaklanır.

Hamileliğin yanı sıra kullanılan bir takım hormonal ilaçlar(doğum kontrol hapları gibi) ve vücuttaki hormon salınımlarındaki değişimler de, meme başı akıntısına sebebiyet verebilmektedir.

Meme Kanseri

Göğüsten kanlı akıntı gelmesi, meme kanseri belirtileri arasındadır. Genellikle 35 yaş üstü kadınlarda görülen meme kanseri kendini ilk olarak koltukaltı veya meme bölgesinde şişlik/sertlik ile belli eder. Ele gelen bu kitle, rahatsızlığın en bilindik belirtilerinden biridir. Ancak şişlik tek başına kanser bulgusu olarak değerlendirilemez, beraberindeki diğer semptomlar da izlenir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ele Gelen Kitle

Rahatsızlık ilk etapta her zaman belirti göstermese de, ele gelen kitle en bilindik belirtilerden biridir. Yumru şeklinde kitle, koltukaltı veya meme bölgesinde farkedilebilir. Genellikle ağrısızdır. Kanser rahatsızlığının erken teşhisi tedavi için çok önemli olduğundan, kitle farkedilir farkedilmez uzmana başvurulması önerilir.

Meme Başından Kanlı Akıntı Gelmesi

Göğüsten kanlı akıntı gelmesi kanserin habercisi olabilir. Ayrıca göğüs ucunda kaşıntı, yanma ve pullanma gibi sorunlarda rahatsızlığın belirtileri arasındadır. Eğer meme ucundan kanlı akıntı geliyorsa, hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Meme Ağrısı

Meydana gelen tümör nadiren de olsa meme bölgesinde ağrı hissedilmesine neden olabilmektedir. Ancak meme ağrısı, hassaslığı adet döneminden kaynaklı da olabilir. Adet dönemi dışında ağrı söz konusuysa, uzmana başvurmakta fayda vardır.

Göğüsten gelen akıntı basit nedenlerden meydana gelebileceği gibi çok ciddi sağlık sorunlarının işaretçisi olabilir. Altında yatan nedenin doğru tespiti ve tedavisi için bir an önce uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ