Göz Altı Damarları

Göz Altı Damarları

Göz altında damar meydana gelen görüntü özellikle kadınların en korkulu rüyalarından bir tanesidir. Kadın, erkek hatta çocuklarda dahi gözlenen bu durumun birçok nedeni olabilmektedir. Meydana gelen damarlanma görüntüsünün düzeltilmesi için öncelikli olarak semptoma sebep olan patolojik ya da fizyolojik etkenin bulunması gerekmektedir.

Göz altında meydana gelen damarlanma çevresel etmenlerden dolayı ani ve kısa süreli olarak meydana gelebilir. Bu tür oluşumlar genellikle nedenlerin ortadan kaldırılması ile kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelmektedir. Ancak bu tür çevresel etmenlere uzun süreli maruziyet kronik bir hal alır ve düzeltilmesi mümkün olmayabilir.

Göz Altı Damarlarının Belirginleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Aşırı Yorgunluk

Hemen hemen her yaş ve cinsiyette meydana gelen bir nedendir. Kişinin normal şartlarının dışına çıkması ve bünyesinin yorulması sonucunda buradaki damarlarda aşırı deformasyon meydana gelebilir. Genellikle geçicidir, kişinin dinlenmesi ile hızla düzelir. Ancak kronik yorgunluk hastası olan kişilerde bu görüntü sabit bir hal alabilir.

Ayrıca yorgunluk kadar aşırı stres ve sürekli stresli gergin bir hayat sürmek de kişinin göz altındaki damarların şişmesine, göz altında torbaların oluşmasına ve göz altı morluklarına neden olabilmektedir.

2-)Yaşlılık Kaynaklı

Vücudumuzun zamana bağlı olarak bağlı deformasyonlara uğramaktadır. Bu deformasyonlar kişiden kişiye değişen özellikler ile kendini göstermektedir. Yaşlılık ile birlikte ilk deformasyona uğrayan bölgelerden bir tanesi gözler ve göz çevresidir. Göz çevresinde meydana gelen damarlanma, morluklar, kırışıklıklar yaşlılık ile meydana gelir, durdurulamaz ancak iyi bir bakım ile gecikme sağlanabilir.

3-)Yanlış Kozmetik Ürün Kullanımı

Kozmetik ürünler özellikle göz çevresi ürünleri kadınlar arasında aşırı popüler olan ürünlerdir. Piyasada birçok markaya ait çok geniş fiyat aralığına sahip kozmetik ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerin yanlış kullanımı, fazla ürün kullanımı, ucuz ve kontrolleri sağlanmamış ürünlerin kullanımı ciltte bir takım etkilere neden olabilir. Özellikle göz çevresi gibi damarların cilt yüzeyine çok yakın olduğu bölgelerde bu tür ürünlerin yanlış şekillerde kullanılması damarlanmalara neden olur. Var olan damarlar daha belirgin hale gelebilir, genişleme meydana gelir.

NOT: Aniden meydana gelen sıcaklık değişimlerinde özellikle soğuk havadan aniden sıcak havaya geçilmesinde göz çevresindeki damarlar kan akımının ani hızlanmasına bağlı olarak belirgin hale gelebilir. Bu durum vücudun sıcaklığı dengelemesi ile hızla ortadan kaybolmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ