Göz Altında Şakakta ve Burun Etrafında Şişmeler

Göz Altında Şakakta ve Burun Etrafında Şişmeler

Göz altında, şakakta ve burun etrafında şişmenin birçok ayrı sebebi olabilmektedir. Bu bölgelerde meydana gelen şişmeler birbiri ile bağlantılı olarak meydana gelebileceği gibi birbirinden bağımsız farklı hastalık etmenlerinden dolayı da oluşmuş olabilir.

Nedenin doğru saptanması, hastalık etmeninin en doğru şekilde tedavi edilmesi için muhakkak uzman bir hekimden yardım alınmalı, gerekli ise tahliller yapılmalı ve uygun tedavi doktorun anlattığı şekilde alınmalıdır.

Göz altında, şakakta ve burun etrafında oluşan şişmelere ağrı eşlik etmesi, morluk, kızarıklık gibi renk değişimlerinin olması, yanma ve acı duyulması gibi semptomlar hastalık kaynağının saptanmasına yardımcı olabilecek faktörlerdir. Bu durumlardan hangilerini barındırıyorsanız muhakkak doktorunuza anlatınız.

Göz Altında, Şakakta ve Burun Etrafında Şişlik Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

1-)Yorgunluk ve Stres

Yorgunluk ve stres hayatımızın büyük bir alanını ne yazık ki kaplamakta olan, hem beden hem de ruhsal sağlımızı derinden etkileyen iki faktördür. Günümüzde gözlenen hastalıkların büyük bir kısmı bu nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu sebepler hastalık kaynağı olmanın yanı sıra tetikleyici faktörler olarak da rol oynayabilmektedirler.

Yorgunluk ve stresli bir yaşantı kişinin özellikle yüz çevresinde şişliklere, soluk bir ten rengine neden olabilmektedir. Bu şişliklerin geçmesi için kişinin en başta yapması gereken istirahat etmesi ve stresten uzak bir yaşantı sürmesidir.

2-)Alerjik Reaksiyonlar

Göz altlarında, şakaklarda, burun etrafında şişlik oluşmasının en yaygın nedenlerinden bir tanesi mevsim geçişlerinde sık sık gözlenen alerjik reaksiyonlardır. Kişiler yılda en az iki sefer bu durumdan dolayı ciddi rahatsızlık çekmektedirler. Bu tarz durumlarda kişiler bu mevsim geçişlerinde semptomları azaltacak ilaçlar kullanmalıdır.

Aynı zamanda kişinin bir alerjene karşı ani bir şekilde alerjik reaksiyon göstermesi sonucunda da göz altında, şakakta ve burun etrafında şişmeler, kızarıklıklar, kaşıntılar ve yanmalar gözlenebilir. Böyle durumlarda yapılması gereken ilk şey kişinin alerjen ile olan iletişiminin kesilmesidir. Bu işlemin ardından kişi semptomatik bir şekilde tedavi edilir.

3-)Nezle

Nezle halk arasındaki tabiri ile soğuk algınlığı olan kişilerde sık sık gözlerde sulanma, göz altlarında kızarıklık ve şişme, şakaklarda ağrı ve şişlik, burun çevresinde kızarıklık gözlenmektedir. Özellikle burun çevresindeki kızarıklık ve şişme burnun silinmesi esnasında tahrip olması ile birlikte giderek artmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ