Göz Kapaklarında Kaşıntı, Şişme ve Kızarıklık

Göz Kapaklarında Kaşıntı, Şişme ve Kızarıklık

Göz kapaklarında kaşıntı, şişme ve kızarıklık sorunları çok sık rastlanılan semptomlar değildir. Genellikle bu tarz etkiler gözde meydana gelen patolojik ya da fizyolojik bir değişimden kaynaklanmaktadır.

Göz kapakları, vücudun en hassas kısımlarından bir tanesidir. Bu bölgede meydana gelen bir durum hızla ciddi bir hal alabilir, görme duyusunun kaybına kadar gidebilmektedir. Bu sebeple göz bölgesinde meydana gelen kızarıklık, şişlik veya kaşıntı durumlarında kişi gereken önlemleri almalı, gerekli durumlarda ise mutlaka uzman bir hekime giderek gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Göz Kapaklarında Kaşıntı, Şişme ve Kızarıklık Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonlar, çevredeki çeşitli maddelere karşı vücudun tepki vermesi sonucunda meydana gelmektedir. Vücutta histamin seviyesinde normalden fazla bir artış meydana gelir ve buna bağlı olarak vücutta çeşitli semptomlar görülmektedir.

Özellikle kozmetik ürünlerine bağlı olarak vücutta lokal alerji gözlenebilmektedir. Göze uygulanan makyaj malzemelerine vücudun alerji geliştirmesine bağlı olarak gözde şişme, kızarıklık ve kaşıntı meydana gelebilir.

Böyle bir durumda kişi hiç zaman kaybetmeden yüzünü alerjiye sebep olan maddeden temizlemelidir. Buna bağlı olarak semptomları azaltmak için topikal ya da oral yoldan antihistaminik kullanılabilir. Bilinçsizce kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

Enfeksiyonlar

Göz, yapısı gereği steril özelliklere sahip bir organdır. Bu bölgeye steril olmayan bir malzeme ile işlem yapılması gözün steril ortamını kirletebilir ve mikroorganizma üremesine sebep olur.

Mikroorganizma üremesine bağlı olarak gelişen enfeksiyonlarda gözde ciddi şekilde değişiklikler gözlenmektedir. Bu durum bazen tek bir gözde meydana gelir, bazen her iki gözde meydana gelir bazen ise gözlerde sırası ile meydana gelmektedir.

Enfeksiyon ciddi bir durumdur. Hızla tedavi edilmesi gerekmektedir. Enfeksiyonun doğru bir şekilde tedavi edilmemesi ve giderek göz dokusunda yayılması kişinin görme duyusunu bile kaybetmesine sebep olabilmektedir.

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu, kişilerde genetik olarak meydana gelebilir. Bu durum çok nadir olarak gözlenmektedir. Göz kuruluğu genel olarak çevresel etmenlerden dolayı meydana gelmektedir. Kişinin kullandığı ilaçlara bağlı olarak bu durum sık sık görülmektedir. Genel olarak yaşlılığa bağlı göz drenajının azalmasına bağlı olarak da bu durum gözlenebilmektedir.

Göz kuruluğunda gözde kaşıntı, kızarıklık oluşumu ve şişme görülebilir. Bu durum göz kapağına ve göz çevresine de yayılabilir. Böyle durumlarda kişiler hiç zaman kaybetmeden uzman bir göz doktoruna gitmeli ve göz kuruluğunu geçirici palyatif tedavilerden yararlanmalıdırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ