Göz Kararması ve Bayılma

Göz Kararması ve Bayılma

Göz kararması ve bayılma her insanın yaşamı boyunca bir kez de olsa başına gelmiş durumlardan biridir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda panik yapmakla beraber önemsemeyenlerimizde olmuştur.

Bayılma durumları çoğu zaman önemli bir durumdan kaynaklanmasa da altında ciddi hastalıklar da yatıyor olabilir. Bazen dinlenmeyle geçebilecek durumdayken nüksetmesi ve başka belirtilerle birleşmesi durumunda mutlaka bir doktora gitmekte ve gereken testlerin yapılmasında yarar vardır.

Doktora gittiğinizde durumunuz, belirtileriniz tek tek anlatılmalı ve gereken incelemelerin eksiksiz yapılmasını sağlamalısınız.

Göz Kararması ve Bayılmanın Nedenleri Nelerdir?

1-)Vertigo

Bu hastalığın en önemli belirtisi göz kararması ve baş dönmesidir. Ancak bu durum çok sık gerçekleşen belirtilerle düşünülebilir. Kişinin bir kez baş dönmesi yaşaması vertigo olduğunu göstermeyeceği gibi yine de doktorunuzla beraber gerekli incelemelerin yapılması gerekmektedir.

2-)Tansiyon

Günlük hayatımızda yaşadığımız stres, yediğimiz yiyecekler, uykusuzluk gibi hayatın olağan akışında gerçekleşen bu durumlar tansiyonumuzu etkilemektedir. Tansiyonumuz normalinden farklı olarak artış veya düşüş gösterdiğinde baş dönmesi ve göz kararmasına sebep olmaktadır. Böyle bir durumda tansiyonumuzun kontrolünü sağlamakta ve ciddi değer değişiklikleri varsa doktorunuza gözükmenizde yarar vardır.

3-)Besin Zehirlenmesi

Bu durumun oluşumu için kişinin göz kararması ve baş dönmesinin yanı sıra mide bulantısı, ishal, ateş gibi belirtilerin de olması gerekmektedir. Böyle bir durum yaşadığımızda en hızlı şekilde en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

4-)Sara-Epilepsi

Sara hastalığı yaş fark etmeksizin her bireyde görülebilecek ciddi bir rahatsızlıktır. Sara nöbetleri esnasında kişi bayılma durumu yaşayabilir. Bu sizin hastalığın ilk aşamasında olduğunuzun göstergesi olabilir. Bu yüzden bayılmalarınıza bilinç kaybı, titreme gibi durumlar eklenirse mutlaka en yakın zamanda uzman hekime gözükmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

5-)Kalp Hastalıkları

Özellikle 50 yaş üzeri bireylerde görünen bu rahatsızlık genç-orta yaş statüsünde de görülmektedir. Bayılma ve göz kararmasının yanı sıra sol kolda uyuşma, çarpıntı, kusma gibi durumlar yaşamanız halinde mutlaka ciddiye almanız ve bunu bir uzmanla paylaşmanız gerekmektedir.

Göz Kararması ve Bayılma Tedavisi

Göz kararması ve bayılma durumlarında kişinin kendisine yapabileceği tedavi çok mümkün değildir.
Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda genel olarak bilinç kaybı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bu durumlarda bayılma hissi ve göz kararması belirtilerinin olduğu esnada yumuşak bir zemine yatmalı ve nefes almanızı zorlaştıracak kravat, kolye, fular gibi aksesuarlarınız varsa mümkün olduğunca gevşetmelisiniz.

Bilinç kaybınız geçip kendinize geldiğiniz zaman da vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmeli ve yaşadığınız belirtileri detaylıca anlatmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ