Göz Üstü ve Altındaki Beyaz Leke

Göz Üstü ve Altındaki Beyaz Leke

Göz üstünde ve göz altında ortaya çıkan beyaz lekeler ya da bezeler genellikle içleri yağ dolu küçük birikintilerdir. Milia olarak da adlandırılan bu lekeler genellikle bireyin aşırı yağlı gıdalar tüketmesi sonucunda oluşur ve sivilce gibi sıkılarak içi boşaltılamaz. Uzun süre geçmeyebilir ve fiziksel olarak birey açısından rahatsızlık verici bir hale gelebilirler. Aşırı yağlı besinlerin tüketilmesi, bireyde kolesterol seviyesinde artışa yol açar. Bu durum da vücudun çeşitli bölgelerinde yağ bezelerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu bezeler daha çok göz çevresinde ortaya çıkmaktadır.

Göz Çevresinde Beyaz Lekelerin Oluşum Nedenleri Nelerdir?

  • En önemli sebebi, kanda ortaya çıkan yüksek kolesteroldür.
  • Cilt tümörü olarak değerlendirilmeyen bu lekeler, tek başlarına zararlı değillerdir. Ancak kolesterol sebebiyle ortaya çıkışı ciddi bir durumun göstergesi olabilir.
  • Kolesterol nedeniyle ortaya çıkmış olan beyaz lekeler için en kısa zamanda tedaviye başlanması ve kolesterolün normal seviyeye çekilmesi gerekir. Bunun için de doktor müdahalesi şarttır.
  • Göz çevresinde beyaz lekelerin oluşumu söz konusuysa ve gün geçtikçe bu lekelerde artış gözleniyor ise, kalple ilgili bir sorun söz konusu olabilir.
  • Gözerin bir tanesinde ya da ikisinde birden ortaya çıkabilen bu durum, cildin en üst tabakasında oluşmaktadır. Görüşü ya da hareket kabiliyetini etkileyecek büyüklüklere ulaşamazlar. Genellikle çapları 1 – 2 milimetre olarak ifade edilmektedir.

Gözdeki Bezeler Nasıl Tedavi Edilir?

Yağlanma nedeniyle ortaya çıkan bu lekeler, göz çevresinde kullanılan kozmetik ürünlerinin bir yan etkisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Daha çok genetik faktörlere bağlı olarak oluşan bu bezeler, tedavi edilebilir.

Tedavi sürecinde bireyin beslenme alışkanlıklarının sağlıklı ve belli bir düzen içinde devam etmesi son derece önemlidir. Yağlı kozmetik ürünlerinin ve kremlerin kullanımı sürdürülmemelidir. Bunun yerine su bazlı ürünlerin kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir. Bu kremler biraz daha pahalı olsa da, uzun vadede hem daha etkili hem daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

Göz çevresine bitkisel yağlar ya da herhangi bir yağlı makyaj ürünü, temizleyici kesinlikle uygulanmamalıdır. Bu lekelerin geçmesi için alternatif tıp yöntemleri elbette bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi evde rahatlıkla uygulanabilir bir yöntemdir. Bu yöntemde kulak çubuğunun ucu saf ve doğal elma sirkesine batırılır ve banyo sonrasında yağ lekelerinin üzerine hafifçe bastırılarak uygulanır. Gün aşırı yapılması uygundur.

Beyaz lekelerin ortadan kaldırılması için tıbbi tedavi yöntemlerine başvurmak gerektiği yine de unutulmamalı, mutlaka bu konuda uzman bir doktora gidilmelidir. Doktor enjektör yardımıyla bölgedeki bezenin içini boşaltacak ve sorun ortadan kısa bir süre içinde kalkacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ