Gözde Çapaklanma ile Kulak ve Boğazda İltihap

Gözde Çapaklanma ile Kulak ve Boğazda İltihap

Gözde çapaklanma, kulak ve boğada iltihap oluşumu birbiri ile bağımsız olarak görünen ancak birbiri ile bağımlı olarak meydana gelebilecek olgulardır. Meydana geliş zamanları ve şiddetleri birlikte değerlendirilerek yorumlanmalıdır.

Genellikle kişinin şikayetleri doğrultusunda doktorun muayenesi ve yapılan tetkiklerin sonucuna göre doğru teşhis konulmakta ve uygun tedavi uygulanmaktadır. Meydana gelen semptomlar birbirinden bağımsız da olabilir. Böyle bir durumda tüm semptomlar ayrı ayrı değerlendirilmeli, buna uygun ayrı ayrı tedaviler uygulanmalıdır.

Gözde Çapaklanma ile Kulak ve Boğazda İltihap Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyon

İltihaplanma vücudun neresinde meydana gelirse gelsin akıllara öncelikli olarak enfeksiyon gelmelidir. Vücudun bir bölümünde meydana gelen enfeksiyon kontrol altına alınmaz ise vücudun diğer bölümlerine de sıçrayabilir. Hatta enfeksiyon kişinin hayatını kaybetmesine sebep olabilir, bu sebeple çok dikkatli olunması hızla müdahale edilmesi gerekmektedir.
Enfeksiyon vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda çevreden gelen mikroorganizmalara karşı yeterli savaşın verilemediği durumlarda gözlenmektedir.

Enfeksiyon sonucunda boğazda iltihaplanma meydana gelebilir, oluşan iltihaplanmaya bağlı olarak kulaklarda şişlik, ağrı, iltihap oluşumu gözlenebilir. Bu durum özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde çok daha sık gözlenmektedir.

2-)Göz Hastalıkları

Gözlerde meydana gelen çapaklanma enfeksiyon kaynaklı oluşabilir. Ancak bu durum genellikle vücutta meydana gelen enfeksiyondan ayrı bir şekilde oluşmaktadır. Kullanılan ilaçlar da genellikle farklı özelliklerdedir.

Gözde çapaklanma gözlenmesinin en sık sebeplerinden biri göz hastalıklarıdır. Özellikle göz kuruluğu gözde ve kirpiklerde çapaklanma oluşumunun en temel sebeplerinden biridir. Göz kuruluğu ve çapaklanmasını önlemek için genellikle kuruluğun tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi için genelikle sürekli damla kullanımı gerekmektedir.

Kuruluğun ortadan kaldırılması ile genellikle çapak oluşumu da ortadan kaldırılmaktadır. Çapak oluşumu aynı zamanda gözlerin ve kirpiklerin bebek şampuanları ile yıkanması ile de ortadan kaldırılabilmektedir.

3-)Diş Çürükleri

Diş çürükleri, boğazda iltihap oluşmasına sebep olacak yaygın sebeplerden bir tanesidir. Özellikle diş çürüklerinin yanı sıra yirmilik dişlerin çıkma aşaması boğazda iltihap oluşumunun sıkça gözlendiği bir durumdur. Kulaklarda ağrı hissedilmesi, ateşin yükselmesi, kulaklarda iltihap gözlenmesi de diş çıkması esnasında ya da diş çürüklerinde sıkça gözlenen semptomlardır.

Gözde meydana gelen çapaklanma, kulak ve boğazda iltihaplanma geniş kapsamlı düşünülmeli, tüm tetkikler yapılmalı, birbiri ile etkileşimleri incelenmeli ardından tedaviye geçilmelidir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ