Gözde Siyah Lekeler

Gözde Siyah Lekeler

Gözde siyah lekeler ya da siyah noktalar oluşması oldukça sık görülen bir durumdur. Bu durum kişinin görmesinde sorunlara neden olsa da çok tehlikeli bir durum değildir. Kişinin gözlerinin önüne bazen siyah lekeler gelebilir. Bu siyah lekeler kişinin günlük hayatında kalite düşüren bir detay olsa da genel olarak çok ciddi hastalıkların belirtisi olarak görülmez.

Gözde siyah lekeler oluşması durumunda kişinin görme sorunu yaşamaması adına doktora gitmesi gereklidir. Bu durum basit bir sorun olarak görülse de retina yırtılması gibi bir durumda bu sağlık sorunu ciddiye alınmalıdır. Bu durumda kişinin hemen doktora giderek acil bir biçimde müdahale alması gereklidir.

Gözde Siyah Leke Belirtileri Nelerdir?

Göz üzerinde meydana gelen siyah lekelerin birçok nedeni ve belirtisi bulunur. Gözün önüne sürekli olarak siyah benekler gelmesi demek bunun gözlerden kaynaklı bir sorun olduğunun belirtisi anlamına gelebilir. Gözde siyah lekeler olması durumunda sık görülen belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Benekler tek ya da çift olarak görülebilir.
  • Siyah noktalar küçük ya da büyük noktacıklar şeklinde olabilir.
  • Gözün hareket etmesi ile birlikte bu siyah noktalar görüş alanından çıkabilir.
  • Siyah noktalar açık zeminli bir yere bakıldığında ya da güneş ışığının olduğu yerlerde çok daha net bir biçimde fark edilir.
  • Bu siyah noktalar kişinin görmesini hiçbir şekilde engellemez.

Gözde Siyah Leke Oluşması Neden Olur?

1-)Miyop Göz

Miyop, önemli göz hastalıklarından birisidir. Miyop oluşması halinde uzak cisimler net bir biçimde görülemez. Miyop göz sorununda sık görülen belirtilerden birisi de göz önüne sürekli siyah noktaların gelmesidir. Göz çapındaki değişimlere bağlı olarak bu tarz sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

2-)Yaşlılık

Kişinin yaşlanması ile birlikte gözlerinde siyah noktalar görülebilir. Bu siyah noktalar 40 yaş sonrasında görülmeye başlanabilir. 80 yaşına gelmiş kişilerin neredeyse hepsinde bu siyah nokta sorunu ortaya çıkabilmektedir.

3-)Retina Yırtılması

Gözlerde siyah nokta oluşumunun en büyük sebeplerinden birisi retina yırtılmasıdır. Bu durumda gözün önüne değişik boyutlarda siyah noktalar gelebilir. Retina yırtılması durumunda göz önüne gelen siyah noktalar zaman içinde ortadan kaybolmaktadır. Siyah noktaların uzun süre kaybolmaması durumunda kişinin uzman bir doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.

4-)Diğer Nedenler

Gözlerde siyah nokta oluşumuna neden olan diğer sebepler arasında üveit(göz içi iltihabı) olarak adlandırılan göz içi iltihapları, şeker hastalığı, katarakt ameliyatı, lazer göz ameliyatı ve CMV retiniti hastalığı gibi sebepler yer almaktadır. Bu sebeplere bağlı biçimde gözlerde sorunlar oluşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ