Gözlerimin Çevresi Yanıyor

Gözlerimin Çevresi Yanıyor

Son zamanlarda birçok kişi gözlerimin çevresi yanıyor şikayetiyle doktorlara başvurmaktadır. Göz çevresinde yanma hissinin birçok sebebi olabilir.

Göz Çevresinde Yanmanın Nedenleri Nelerdir?

Hava kirliliği, sigara dumanı, bazı alerjiler, güneş ışınları, göz kuruluğu, rüzgar, kimyasallar, saç boyası ve saç spreyi, ışık korkusu, göz yorgunluğu gibi birçok etken göz yanmasına yol açabilir.

 • Hava kirliliği; havada birçok madde bir arada bulunmaktadır. Deodorant ve parfümlerden salınan gazlar, egzoz dumanları, fabrikalardan salınan dumanlar, toz ve birçok bakteri havada bulunabilir ve hava kirliliğine neden olur. Bu nedenle gözlerimizin doğrudan hava ile temas etmesi gibi durumlarda ve özellikle gözleri hassas olan kişilerde gözler etkilenir ve yanma hissi olabilir.
 • Sigara dumanı.
 • Sigara da hava kirliliğine neden olan bir durumdur. Sigara dumanı gözlerle çabuk temas edebilen ve içerisinde zararlı kimyasallar barındıran bir maddedir. Bu yüzden sigara dumanı göz ile temas ettiğinde gözde ve göz çevresinde yanmaya sebep olur.
 • Çeşitli alerjiler; göz ve göz çevresinde yanma hissine neden olabilecek alerji çeşitleri vardır. Bunlar çoğunlukla göz alerjileridir. Mevsimsel durumlardan kaynaklanan bahar alerjisi de gözde yanma hissi yaratabilir.
 • Güneş ışınları; Güneş ışınları zararlı ultraviyole ışınlar içermektedir. Gözlerimizle sıkça temas eden güneş ışınları, hem cildimize hem gözlerimize zarar verir ve göz ve göz çevresinde yanma hissine neden olabilir.
 • Göz kuruluğu; gözlerin uzun süre aktif olması (uzun süre açık kalması, dinlenmemesi), kirli hava ve tozlu ortamlara maruz kalması gibi durumlar göz kuruluğuna sebep olabilir. Uzun süre kullanılan renkli veya numaralı lenslerin temizliğinin düzgün yapılmaması da göz kuruluğuna yol açmaktadır.
 • Rüzgar; göze zarar verebilecek birçok küçük parçacık –polenler ve küçük tozlar gibi- rüzgarla beraber taşınır ve gözlerle temas eder. Gözle temas eden bu maddeler gözde tahriş, kızarma ve yanma hissi oluşturur.
 • Kimyasallar; bazı makyaj ve bakım ürünleri, havuzda bulunan klor, ev veya vücut temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler, gözle temas ettiğinde göz ve göz çevresinde yanmaya, kızarıklık ve kaşıntıya sebep olabilir.
 • Saç boyası ve saç spreyi; bu ürünler gözle temas etmediği halde, göz çevresine yaklaştığında dahi gözleri yakacak kadar güçlü kimyasallar barındırırlar. Özellikle saç spreyi kullanım esnasında göze kaçma ihtimali yüksek bir üründür ve dikkatli kullanılması gerekmektedir.
 • Işık korkusu; ışık korkusu birçok kişinin duymadığı bir şey olsa da birçok insan farkında olmasa bile ışıktan korkar, çok aydınlık yerlerde bulunmayı içten içe istemez. Işık korkusu olan kişiler, aydınlık ortamlarda bulunduklarında göz çevrelerinde yanma hissi olabilir. Işık korkusu olan kişilerinin gözlerinin fazla hassas olması bu duruma yol açmaktadır.
 • Göz yorgunluğu; uzun süre bilgisayar veya akıllı telefon ekranına bakılması, uzun süre kitap okumak, gözlerin dinlendirilmemesi gibi unsurlar gözde ve göz çevresinde yanma hissine sebep olabilir.

Göz Çevresinde Yanmanın Tedavisi ve Önlemleri

 • Gözleri her türlü kimyasaldan uzak tutmak gerekmektedir. Göz makyaj ürünleri kullanıldığında ise uyumadan önce mutlaka makyaj ürünleri temizlenmelidir.
 • Alerji durumu söz konusu olduğunda alerji kaynağının tespit edilmesi ve alerji kaynağından uzak durulması gerekir. Alerji durumunda doktorunuza başvurmalısınız. Damla ile tedavi etme ihtimali yüksektir.
 • Uzun süre bilgisayar, telefon kullanımı veya uzun süre kitap okuma gibi durumlarda gözlerinizi dinlendirmeye dikkat etmelisiniz. Bu durumlar yaşamınızın bir parçası ise göz doktoruna sık sık muayene olmanızda fayda vardır.
 • Göz ve göz çevresinde yanma durumunda hemen doktora gidemiyorsanız, gözlerinize soğuk tedavi uygulayabilirsiniz. Buz veya soğuk su gibi maddeleri hafif hafif göz çevrenizde gezdirebilirsiniz. Bu işlem yanma hissini hafifletecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ