Grip Sonrası Burun Yarası

Grip Sonrası Burun Yarası

Grip hemen hemen her kişinin başına gelen bir sağlık sorunudur. Üşütmeye bağlı olarak gelişen bu sağlık sorunu salgın biçiminde yayılır. Özellikle kış aylarında sık sık karşımıza çıkan grip hastalığı birçok farklı sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Kişinin grip sonrası yaşadığı sağlık sorunları arasında burun yaraları da yer almaktadır. Özellikle sık sık burun akıntıları karşısında burun kısa süre içinde yara olmakta ve acımaktadır. Burun yaralarına karşı çeşitli krem kullanımı yapmak oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

Burun yaraları kişinin özellikle grip dönemlerinde karşılaştığı bir sorundur ve gribin devam etmesi halinde kişilere acı vermektedir. Burun yaralarında doktorun önerdiği ilaçlar ile kullanım yapmak doğru olacaktır.

Grip Sonrası Burun Yaraları Neden Olur?

Burun yarasına neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Grip ile birlikte burnun tahriş olması sık görülen bir sağlık sorunudur. Burun yaralarının ve burnun tahriş olmasının diğer sebepleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

1-)Klima ve Soba Kullanımı

Klima ve soba kullanımı yapmak burun yaralarına neden olan etkenlerden birisidir. Bu durum şaşırtıcı olsa da klima, vantilatör ve soba bulunan evlerde burun yaraları çok daha sık karşımıza çıkar. Bunun ana sebebi bu kullanımların kurutucu etki yapmasıdır. Kurutucu etkiden kurtulmak için evde bir kase içinde su bulundurmak tavsiye edilmektedir.

2-)Egzoz Dumanı

Kişinin burnunda yara olmasına yol açan etkenlerden bir diğeri de egzoz dumanıdır. Kişinin egzoz dumanına maruz kalması durumunda burnunda yara oluşabilmektedir. Egzoz dumanının içinde yer alan çok sayıda kimyasal madde burun yarasını tetiklemektedir.

3-)Kokulu Mum ve Oda Spreyi Kullanımı

Günümüzde çoğu kişi evlerinde hoş bir koku yaratmak için oda spreyi, parfüm ya da kokulu mum kullanımını tercih eder. Bu ürünlerin kullanımının yan etkisi ise burun yarasına neden olmasıdır. Bu ürünlerin kullanımı bir süre sonra solunum yollarını tıkadığı için kişinin nefes almasını da zorlaştırır. Bu durumda kişinin burnunda da zorlanmadan dolayı zaman içinde yaralar ve hasar meydana gelmektedir.

4-)Grip

Grip, nezle gibi solunum yolu rahatsızlıkları zaman içinde burunda yaraya neden olmaktadır. Burnun tıkanması ve akması sonucu sık sık mendil kullanımı sonrası burun kısa süre içinde tahriş olur.

Grip Sonrası Burun Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?

Grip sonrasında oluşan burun yaralarını tedavi edebilmek için grip ilaçları kullanımı yapmak gereklidir. Bitkisel çay kullanımı yapmak da grip tedavisinde tercih edilen doğal yöntemler arasında yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ