Gündüz Sık İdrar Yapma

Gündüz Sık İdrar Yapma

Gündüzleri sık idrara çıkma kişinin gündelik hayatını olumsuz şekilde etkileyecek boyutlara ulaşabilmektedir. Gün içerisinde ya da gece boyunca sık idrara çıkma durumu tıp dilinde noktüri olarak adlandırılmaktadır. Bu problemi yaşayan kişilerin idrarları her seferde normalden daha az gelebilir ya da daha fazla olabilir.

Kişinin normalden daha sık idrara çıkması idrar yollarında meydana gelen patolojik ya da fizyolojik bir problemin habercisi olabilmektedir. İdrar yollarında meydana gelen herhangi bir problemde mesane, böbrekler, idrar kanalları birlikte düşünülmelidir. Tüm bu bölümler ayrı ayrı incelenmeli ve sorunun ne olduğu tespit edilmelidir.

Gündüz Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyonlar

Bu durum kadınlarda erkeklerden daha sık oranlarda gözlenmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları bakteri kaynaklı gözlenen hastalıklardır. Yeterince temizliğin sağlanamadığı durumlarda ya da ilerleyen soğuk algınlığı gibi olgularda gözlenmektedir. Kişiler bu rahatsızlık süresi boyunca sık sık idrara çıkma problemi yaşarlar. Bu rahatsızlığı diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise kişiler sık sık idrara çıkar ancak idrarını yaparken ağrı ve acı hissederler. Az miktarda idrar gelir, bazı olgularda kanlı işeme söz konusudur.

2-)Mesane Kaslarında Meydana Gelen Hasar

Mesana kaslarının kasılması ve gevşemesi kişinin idrarını yapmasını sağlamaktadır. Bu kaslarda alınan travma sonucunda meydana gelen hasarlar ya da çeşitli hastalıklar sonucunda meydana gelen problemler kişinin mesane kaslarının normalden daha sık kasılmasına neden olmaktadır. Normalden daha sık kasılan kaslar kişinin çok daha sık tuvalete gitmesine yol açmaktadır. Bu kişilerde sık ancak az idrara çıkma problemi gözlenmektedir. Kişi çoğu zaman tuvaleti varmış hissi ile tuvalete gider ancak tuvaletini yapamaz.

3-)Diüretik İlaç Kullanımı

Diüretik ilaçlar genellikle tansiyon ve kalp hastası olan kişilerde ödem oluşumunun önlenmesi için ilaçlar ile kombine halde kullanılan bir gruptur. Hastalığa bağlı oluşan ödemin vücuttan atılmasını sağlar. Bu tür ilaçların kullanımında doza çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Gerekli dozdan daha fazla alınması kişinin gün içerisinde normalden daha fazla idrarının gelmesine neden olmaktadır. Bu durum genellikle yaşlı hastalarda çok daha sık gözlenen bir uyunç problemidir. Derhal ilaç grubunun değiştirilmesi ya da kullanılan diüretik ilaç grubunun dozunun, türünün değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde kişi gündelik hayatında ciddi problemler yaşayabilmektedir. Konuyla ilgili daha detaylı ve doğru bilgi için uzman hekime başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ