Güneş Kararması Nasıl Beyazlar?

Güneş Kararması Nasıl Beyazlar?

Kişinin uzun bir süre boyunca güneşe maruz kalması, cildinde bronzlaşma ve kararmaya yol açmaktadır. Güneş nedeniyle oluşan kararmalar uzun süre boyunca kalıcılığını sürdürmektedir. Bu yüzden de bu kararmaların geçmesi, büyük bir önem taşır. Güneş kararması sorununun yok edilmesi için uygulanacak olan yöntemler doğal olmalıdır ve aynı zamanda güneş nedeniyle ciltte oluşan lekeleri de gidermelidir. Bunlara ek olarak cilt için bir zararı bulunmamalıdır.

Cildinde, güneş karması sorunu oluşan kişilerin bir süre güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmaması, güneşte kalmaktan kaçınması önemlidir. Güneş kararması, ortaya çıktığı cilt bölgesinde estetik açıdan da rahatsız edici bir görüntüye yol açabilmektedir. Bu yüzden güneş kararması durumunda bireysel olarak uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır.

Güneş Işınlarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

  • Cilt lekelerin ortadan kaldırılması için güneş ışınlarından korunmak en etkili yöntemlerden bir tanesidir, güneş ışınlarından korunma durumu ise zamanla ciltte oluşan karartmaların önüne geçilmesini sağlayacaktır, bu bakımdan çok önemlidir.
  • Güneş kararması oluşan kişilerin bu kararmaları ortadan kaldırılması için güneşte değil, mutlaka gölge alanlarda güneşlenmesi, gölge alanlarda vakit geçirmeyi alışkanlık haline getirmesi çok önemlidir.
  • Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunabilmek amacıyla kişinin güneşe her çıktığında mutlaka koruyucu faktörlü güneş kremi kullanması gerekmektedir.
  • Güneş kararmalarının cilt üzerinde belli bölgelerde ortaya çıkmaması için kişilerin güneş ışınlarının dik olarak indiği saatlerde güneşe maruz kalmaması gerekmektedir, özellikle öğle saatlerinde bu kişilerin dışarı çıkması uygun değildir.
  • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması cilt üzerinde ciddi lekelere ve geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir, bu nedenle güneşe çıkan kişinin mutlaka yüz bölgesine dikkat etmesi, şapka yardımıyla güneşten korunması gerekmektedir.

Güneş Kararmasının Beyazlatılması

  • Ciltte lekelenmelere yol açan güneş kararması bazı yöntemler kullanılarak beyazlatılabilmektedir. Özellikle de cilde faydaları bilinen pirinç, limon gibi malzemeler, cildin güneş lekelerinden ve güneş kararmalarından kurtulmasına büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
  • Güneş, kararmalarının ortadan kaldırılması için ilk olarak pirinç unu, bir miktar bal ve süt karıştırılarak cilde sürülebilir, haftada 2 – 3 defa uygulanabilir, bu yöntem ciltteki lekelerin beyazlamasını, cilt renginin açılmasını sağlayacaktır. Ortalama 1 aylık bir süre yapılmalı, ardından bir hafta ara verilerek istenirse, arzu dahilinde yeniden yapılmalıdır.
  • Güneş kararmasının tedavi edilmesinde kullanılan malzemelerden bir tanesi de kuru soğan ve sirkeyle yapılan maskedir. Bu yöntemde, kuru soğanlar rendelenir ve suyu bir kaba alınır, ardından bu karışımın içerisine biraz da sirke eklenir, bu şekilde güneş kararması bulunan bölgelere bu karışımdan sürülür, bir süre beklenip durulanır bu işlem sık aralıklarla tekrar edilir. Bu şekilde güneş kararmalarından kurtulmak mümkün olabilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ