Gününden Önce Kanama

Gününden Önce Kanama

Kadınlarda ergenlik döneminden itibaren başlayan adet kanamaları, menopoz sürecinde sonlanmaktadır. Her ay tekrar eden adet döngüsünün normal şartlarda belirli tarih aralığında olması beklenir. Her kadında değişen bu adet takvimi kimi zaman gecikebilmekte kimi zamansa erken kanama gözlenebilmektedir. Kanamanın beklenen tarihten önce gelmesi, gününden önce kanama olarak ifade edilir. Gününden önce gelen kanama veya beklenen zamandan daha geç gelen kanamanın esas nedeni adet düzensizliğidir.

Adet döngüsündeki düzensizliğe yeni adet olmuş ergen bireylerde ilk birkaç yıl rastlansa da, bu durum ilerleyen dönemlerde düzene girmektedir. Ancak kimi zaman stres, kullanılan ilaçlar(doğum kontrol hapları vs.), geçirilen çeşitli rahatsızlıklar adet kanamasının önce veya geç gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

Adet Günü Gelmeden Kanama Neden Olur?

Adet kanamasının gününden önce gelmesi, kişinin özel planlarını ertelemesine ve sosyal hayatına olumsuz yönden yansıyabilir. Kanamanın düzensiz olmasının başlıca nedenlerinden içeriğin devamında bahsedilmektedir.

Psikolojik Etkenler

Birçok hastalığın ana nedeni olarak görülen stres, kaygı gibi psikolojik durumlar adet düzensizliğinin başlıca sebeplerinden biridir. Aşırı stresli ve endişeli dönemden geçen kimselerde, psikolojik açıdan zor zamanlar geçirenlerde bu sebepten gününden önce veya sonra kanama gözlenebilmektedir.

Çok Fazla Kilo Almak veya Vermek

Birden bire çok fazla kilo almak veya tam tersi durum yani kilo vermek de adet düzensizliğinin nedenlerindendir. Çok fazla kilo alıp vermek yalnızca adet döngüsündeki düzeni bozmaz, ciltte kalıcı hasarlara ve çatlakların oluşumuna da neden olabilir. Bu yüzden düzenli ve dengeli kilo alıp vermekte yarar vardır.

Kullanılan Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol yöntemi olarak kadınlar tarafından fazlaca tercih edilen doğum kontrol hapları, yumurtalıkların yumurta bırakmasını engelleyerek gebeliği önlemektedir. Doğum kontrol haplarına başlangıçta ve bırakma aşamasında, adet düzensizliği yaygın görülen bir sorundur. Buna bağlı olarak adet takvimine göre gününden önce kanama oluşabilir.

Miyomlar

Miyomlar; rahimde ve rahim ağzında oluşan iyi huylu tümörler olarak bilinirler. Özellikle 30 yaş üstü kadınlarda daha fazla görülen miyom oluşumları, kadınlar arasında yaygın görülen bir sorundur. Ağrılı adet kanamaları, kanamaların uzun sürmesi ve adet kanamasındaki düzensizlikler miyomların bulgusu olarak baş gösterebilir.

Diğer Nedenler

  • Tiroid bezi rahatsızlıkları,
  • Diyabet,
  • Kullanılan ilaçların etkisi(antidepresan ve kan inceltici ilaçların etkisi olarak gözlenebilmektedir),
  • Rahim kanseri

Gününden önce kanama şikayeti sık sık tekrar ediyorsa ve adet kanamasındaki düzensizlik geçmiyorsa, altında yatan çok ciddi rahatsızlıklar olabileceği gözardı edilmemeli ve doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ