Gut Hastalığına İyi Gelen Meyveler

Gut Hastalığına İyi Gelen Meyveler

Gut hastalığı, kandaki ürik asit miktarının artması sonucu eklemlerde ürik asit kristallerinin birikmesiyle oluşan bir hastalıktır. Sık sık ve bol miktarda kırmızı et tüketilmesi sonucunda ortaya çıktığı görüldüğü için eski zamanlarda zengin hastalığı şeklinde adlandırılmıştır. Fakat sadece fazla miktarda et tüketimi nedeniyle oluşan bir hastalık değildir, bağışıklık sistemi kökenli bir hastalıktır.

Gut hastalığı için romatizmal hastalıkların bir çeşididir denilebilir. Kandaki ürik asidin 10 mg/dl’den yüksek olması nedeniyle zamanla ellerde ve ayaklarda şişkinlikler oluşabilir. Belirtileri şişkinliklerin yanı sıra eklemlerde görülebilen iltihaplar, eklemlerde aşırı ağrı hissi ve eklemi çevreleyen derinin soyulmasıdır. Gut hastalığında beslenme ve besinler önemli yer tutmaktadır. Çünkü bazı besinlerin tüketilmesi gut ataklarını tetikleyebilir.

Gut Hastalığı Olan Kişiler Neleri Yememeli?

Gut rahatsızlığı olan kişiler kırmızı et tüketimini azaltmalıdır. Kırmızı et kandaki ürik asit miktarını arttırmaktadır. Gut hastalarının gün içinde tükettiği kırmızı et miktarının sınırlanması gerekmektedir. Deniz ürünlerinden karides, kalamar tüketilmemelidir. Bakliyatlardan fasulye, mercimek çok fazla tüketilmemelidir, haftalık tüketimi sınırlanmalıdır. Nişastalı sebzelerden bezelye, kızartılmış patates, patates cipsleri tüketilmemelidir. Haşlanmış veya yağsız fırınlanmış patatesin tüketilmesinde sakınca yoktur. Özellikle yüksek protein içeriğiyle bilinen mantar tüketilmemelidir. Yeşil sebzelerden ıspanak, kuşkonmaz, karnabaharın tüketimi sınırlanmalıdır. Sakatatlar olarak bilinen işkembe, kelle-paça gibi besinler tüketilmemelidir. Gut hastaları tam yağlı süt ve süt ürünleri yerine az yağlı olanlarını tercih etmelidirler.

İşlenmiş et ürünleri (salam, sucuk, sosis) tüketimi en aza indirgenmelidir. Bu hastalığı tetikleyen olarak ele alabileceğimiz son madde alkoldür. Gut hastalığınız varsa alkolü hayatınızdan çıkarmanız yararınıza olacaktır.

Gut Hastalığına İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

  • Yaban Mersini: Bileşimi itibariyle gut hastalığına iyi gelecek maddeler içerir. Taze meyvesi veya kurusu tüketilebilir.
  • Isırgan Otu: İçinde bulunan “urticosit” maddesi sayesinde metabolizma artığı zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Demleme yoluyla bitki çayı olarak da tüketilebilir.
  • Maydanoz: Maydanoz diüretik etkisiyle vücuttan su atılımını sağlar. Bu yolla vücuttan daha fazla ürik asit atılması sağlandığı için maydanoz gut ataklarına iyi gelir.
  • Çakal Eriği ve Elma: İçinde bulunan “pektin” maddesi sayesinde bağışıklık sistemine olumlu etkileri olur.
  • Ardıç: Bileşimi itibariyle gut hastalığına iyi gelecek maddeler içerir.
  • Karadut: Mevsiminde karadutun kendisini, mevsiminde olmayan diğer zamanlarda ise pekmezini, konsantre suyunu veya reçelini tüketebilirsiniz. Gut ağrıları başladığında sabah, öğle, akşam ve gece yatarken birer kaşık tüketmeniz gut ataklarında oluşan ağrıyı azaltacaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ