Halsizlik, Çarpıntı ve Kulak Tıkanması

Halsizlik, Çarpıntı ve Kulak Tıkanması

Halsizlik, çoğu insanın gün içinde yorgunluktan ötürü hissettiği bir durumdur. Fakat her zaman
yorgunluk gibi basit nedenlerden olmaz. Bazı hastalıkların habercisi olabilir. Ayrıca beraberinde başka etkiler görülmesi durumu da önemlidir. Çarpıntı ise genellikle insanları korkutan bir durumdur. Bazen yorgunluktan, stresten, iş yükünden ötürü kişilerde çarpıntı olabilir. Fakat genellikle başka belirtiler ile beraber görülür ve bir hastalığın habercisidir.

Kulak tıkanmasının ise birçok nedeni vardır. Bunlardan birkaçı kulak kiri, orta kulak iltihabı, alerjik durumlar ve benzeri gibi durumlardır. Fakat halsizlik, çarpıntı ve kulak tıkanması bir arada görüldüğünde kişinin ve doktorun aklına ilk olarak belli birkaç hastalık gelmektedir.

Halsizlik, Çarpıntı ve Kulak Tıkanması Sonucu Görülen Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon tıp dilinde hipertansiyon olarak geçer. Genetik yatkınlık sonucunda görülebilir. Bunun dışında stresli yaşam tarzı, düzensiz ve kötü beslenme sonucunda da görülür. Yüksek tansiyon hastalarında halsizlik, kulak tıkanması ve çarpıntı bir arada görülür. Hipertansiyon hastaları gündelik işlerini yapmakta zorlanırlar. Tedavi için beslenme düzeni değiştirilmelidir. Tuz kesinlikle tüketilmemelidir. Ayrıca stres yapılmamalıdır. İlaç kullanımına başlamanız gerekebilir. Bunun için doktora başvuranız gerekir.

Halsizlik, Çarpıntı ve Kulak Tıkanması Sonucu Görülen Anemi

Anemi halk arasında kansızlık olarak bilinir. Demire bağlı kansızlık, B12 vitamine bağlı kansızlık, genetik kansızlık olarak birçok neden kansızlığa neden olur. Anemide halsizlik çok fazla görülür. Bunun dışında kişide aralıklı olarak çarpıntı, saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma, bitkinlik, cilt renginde solukluk ve yorgunluk görülür. Eğer bu belirtilerin birkaçını veya tamamını gösteriyorsanız, doktora başvurunuz ve tam kan sayımı yaptırınız.

Halsizlik, Çarpıntı ve Kulak Tıkanması Sonucu Görülen Kalp Rahatsızlıkları

Kalp hastalıklarının çoğunda bu üç belirti bir arada görülmektedir. Genellikle kalp krizi durumunda bunlar görülür. Kalp krizi durumunda nefes darlığı da bu 3 belirtiye eşlik eder. Ani ve ölümcül olabilir. Kalp krizi riski olan bireylerde halsizlik olan bir durumdur. Kalp krizi anında kişide ilk olarak çarpıntı olur ve kalp çok hızlı atar. Bununla beraber nefes darlığı görülür ve baş dönmesi olur. Baş dönmesi ile beraber kulak çınlaması ve tıkanıklığı olur. Kişi derhal acile yönlendirilmelidir.

Halsizlik, çarpıntı ve kulak tıkanması sonucu görülen zehirlenme

Çok fazla asetil salisilik asit kullanıma bağlı olarak zehirlenme gerçekleşir. Asetil salisilik asit aspirinin etken maddesidir. Asetil salisilik asit zehirlenmelerinde bu 3 belirti bir arada görülür. 18 yaş altında aspirin zehirlenmesi öldürücü olabilir. Derhal acile gidilmelidir.

Halsizlik, Çarpıntı ve Kulak Tıkanması Sonucu Görülen Enfeksiyonlar ve Alerjiler

Soğuk algınlığı sonucunda vücutta enfeksiyonla beraber kulak ve burun tıkanıklığı olur. Ayrıca kişide halsizlik de görülebilir. Çok ciddi derece enfeksiyona kapıldıysa kişide çarpıntı da oluşabilir. Çarpıntının nedeni hastalıktan ve enfeksiyondan dolayı yorgun düşme ve stres yapma nedeniyle de olabilir. Derhal doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ