Halsizlik ve Bayılma Hissi Neden Olur?

Halsizlik ve Bayılma Hissi Neden Olur?

Halsizlik ve akabinde bayılma hissi pek çok sebepten baş gösterebilmektedir. Genel olarak fiziksel ve zihinsel olarak gruplandırılan halsizlik, basit nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi çok ciddi hastalıkların bulgusu olarak da görülebilmektedir. Saatlerce koşmak, dik bir yokuş çıkmak gibi fiziksel aktivitelerin ardından görülen halsizlik hissi genellikle kısa süreli ve istirahatle ortadan kalktığından, geçicidir. Ancak yalnızca fiziksel değil, patolojik durumların sonucu olarak da halsizlik baş gösterebilir.

Halsizlik ve Bayılma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi sürecinde alınan bazı ilaçların etkisi olarak kişide halsizlik, yorgunluk ve akabinde bayılma hissi meydana gelebilmektedir. Özellikle kullanılan bazı antidepresan ilaçları, alerji ilaçları bu etkiye sebebiyet verebilmektedir. Konuyla ilgili sağlık kuruluşuna gidildiğinde, alınan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi tetkik aşamasında yararlı olacaktır.

Psikolojik Etkenler

Birçok hastalığın altında yatan neden stres, endişe, kaygı gibi psikolojik etkenlerdir. Yaşanılan aşırı stres, kaygı gibi durumlar kişinin enerjisini ve modunu düşürerek halsizliğe ve bitkinliğe iter. Yaşanılan halsizliğin çok şiddetli seyretmesi, bayılma hissine yol açabilir.

Uykusuzluk veya Çok Fazla Uyumak

Uykunun azı da çoğu da kişide halsizliğe sebebiyet verebilmektedir. Uyku dengesi düzensiz olanlarda, yatış ve kalkış saatleri dengesiz olan kişilerde, çok veya normalde olması gerekenden çok daha az uyuyanlarda gün içinde halsizlik ve bitkinlik hissi baş gösterebilmektedir. Hem sağlıklı yaşam açısından hem de olası bitkinliği önlemek adına uykunun düzenli olmasına özen gösterilmelidir.

Sağlıksız ve Dengesiz Beslenme

Dengesiz ve sağlıksız öğünlerin tüketilmesi beraberinde vitamin eksikliği gibi olumsuz sonuçları getirir. Vitamin eksikliğiyse, halsizlik ve yorgunluğa yol açarak kişide bayılma hissine neden olabilmektedir. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde bitkinlik, yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlere sık rastlanır. Bu sebepten doğabilecek halsizlik ve bayılma hissini önlemek için düzenli ve sağlıklı beslenme programlarının izlenmesi tavsiye edilir.

Çeşitli Rahatsızlıklar

İçeriğin başında halsizliğin ciddi sağlık sorunlarıyla ilintili olabileceğinden bahsetmiştik. Halsizlik, bayılma hissi kimi zaman kansızlık, kalp rahatsızlıkları, zatürre ve diyabet gibi ciddi sorunların bulgusu olabilmektedir. Ancak halsizlik, bayılma hissi tek başına bu tür rahatsızlıkların bulgusu olarak değerlendirilemez. Kesin ve doğru tanı için sağlık kuruluşundan tıbbi destek almak gerekmektedir.

Hamilelik

Gebelik döneminde kadının vücudundaki hormonal değişimlerden ötürü çeşitli fizyolojik değişimler, farklılıklar meydana gelir. Bu değişimlerden biri de halsizlik ve yorgunluk halidir. Hissedilen bitkinliğin altında yatan neden hamilelik olabilir. Ancak halsizlik, bayılma hissi tek başına gebelik göstergesi olarak kabul edilemez.

Menopoz

Hamilelik gibi menopoz da kadın vücudunda hormon bazlı değişimlerin olduğu evredir. Bu süreçte kişide uyku düzensizliği yaşanabilir. Buna bağlı olarak halsizlik ve bayılma hissi görülebilir.

Diğer Nedenler

  • Obezite, aşırı kilo,
  • Grip,
  • Hava şartları(çok kapalı hava birçok kişinin psikolojisini etkileyebilmektedir)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ