Hamileliğin İlk Döneminde Sancı

Hamileliğin İlk Döneminde Sancı

Hamilelik sevinciyle birlikte birçok problemi de beraberinde getiriyor. Anne olmanın güzelliği bütün bu problemleri aşmada gerekli kuvveti verse bile yine de uzun ve zor bir dönemdir. Vücutta birçok değişiklik meydana geliyor. Bu değişikliklere göre vücut kendini yeniden düzenlemek zorunda kalıyor.

Bu süreçte anne vücudu yeni duruma adapte olurken çeşitli ağrılar, sancılarla çok sık karşılaşılıyor. Özellikle ilk kez hamile kalan anne adayları bu ağrılarla ve sancılarla karşılaşınca acaba bebeğime kötü şeyler mi oluyor diye düşünebilir. Bu ağrılar, sancılar neredeyse bütün anne adaylarına görülen durumlar olduğunda içinizi rahat tutun. Ağrılar çok uzun sürüyor ve çok şiddetli seyrediyorsa, o zaman hemen bir doktora başvurmak gerekir.

Hamileliğin İlk Döneminde Sancıların Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik süresince özellikle ilk zamanlarda rahim içerisinde büyüyen bebeğe anne vücudu adapte olmak zorundadır. Bazı dokuların büyümesi, bazı dokuların küçülmesi, yeni bazı yapıların oluşması gibi birçok olay gerçekleşir. Her geçen gün büyüyen bebeğin yükü anneye fazladan bir ağırlık katıyor.

Gebeliğin ilk zamanlarında bu değişikliklere bağlı olarak gelişen kasık sancılarında korkulacak bir durum yoktur. Fakat eğer bu sancılar şiddetli seyrediyorsa, bunun altında başka bir sebep var demektir.

Özellikle kasık bölgesinde oluşan şiddetli sancıların sebebi idrar yollarındaki bir enfeksiyon olabilir. Bu durumda diğer belirtilere bakmak gerekir. Eğer ateş, halsizlik, idrar yaparken yanma gibi şikayetleriniz varsa idrar yolu enfeksiyonu düşünülebilir.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sırt, bel ve kasık ağrılarının daha da şiddetlenmesi beklenilen durumlar arasındadır. Bebeğin iyice büyüyerek anne iskelet sistemine baskı oluşturması sonucu bel, sırt gibi bölgelerde ağrılar oluşur.

Hamilelik Döneminde Yaşanan Ağrıları Azaltmak için Neler Yapılabilir?

Hamilelik dönemindeki ağrılardan kurtulmak ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için öncelikle yoğun fiziksel aktiviteden kaçınmak gerekir. Annenin sık sık istirahat etmesi, kendini zorlayacak aktiviteler yapmaması gerekir. Bununla birlikte duruş ve oturuş pozisyonuna dikkat etmek gerekir. Yanlış şekilde oturuyor iseniz belinizi ve sırtını zaman zarar veriyor olabilirsiniz.

Uyurken sırt üstü değil yan uyumak sırt ağrılarından kurtulmanızı sağlar. Bununla birlikte hamile yastıkları kullanılabilir. Bel ağrıları için özel kemerler kullanılabilir. Eğer sancılarınız varsa, ılık bir duş ile rahatlayabilirsiniz. Ağrıyan bölgelere ılık kompres yapmak da ağrılarınızı dindirecektir. Sırt ve bel egzersizleri ile sırtınızda ve belinizdeki kasları güçlendirip ağrıların önüne geçebilirsiniz. Bu konuda tedbirli olmalısınız. Yapacağınız yanlış hareketler hem size hem bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden bir uzmandan destek almanızda fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ