Hamilelik ve Bacaklarda Kasılmalar

Hamilelik ve Bacaklarda Kasılmalar

Hamilelikle birlikte anne adayında hormonların değişimine bağlı olarak farklılıklar meydana gelebilir. Vücuttaki organlar bebeğin anne karnında büyümesinden dolayı yer değiştirir. Ve karnın büyümesiyle geceleri anne adayı için daha zor geçmeye başlar. Vücutta ödem oluşur ve şişkinlik meydana gelir.

Özellikle 24. haftadan sonra bacaklarda kasılma ve kramplar da meydana gelebilir. Anne adayını uykusuz bırakmaya kadar giden bu kramplar, vücudun genişlemesiyle hareket kısıtlanmalarından dolayı da olabilir. Ancak hamilelikte bacaklarda kasılmanın tek nedeni bu değildir. Bunun dışında altında yatan pek çok etken olabilir.

Hamilelikte Bacaklarda Kasılma Olmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Yorgunluk

Anne adayının gün içinde fazla yorulması, hareket etmesi vücuttaki değişimlerden dolayı onu normalden daha fazla yıpratır. Bu durumda bacaklarda kramp ve kasılmaya neden olur.

2-)Varis

Sadece hamilelikte değil genel olarak gözlemlenen varisler uzun süreli ayakta durmadan kaynaklanabilir. Hamilelik döneminde de bacak kramplarına sebep olur.

3-)Rahim Büyümesi

Bebeğin gelişiminin ilerlemesiyle anne rahminin büyümesi vücutta fizyolojik değişiklere sebep olur. Buna bağlı olarak rahim dolaşım ve sinir sistemine baskı yapar ve bacaklarda kasılmalara neden olur.

4-) Kalsiyum, Potasyum, Magnezyum Eksikliği

Kalsiyum, potasyum ve magnezyum eksikliği olan gıdaların tüketilmesi ve fosfor fazlalığına neden olan besinlerin tüketilmesi kasılmalara sebep olur. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenme programları izlenemlidir.

Hamilelikte Bacakta Kasılmaları Önlemenin Yolları Nelerdir?

 • Hamile kadının bacaklarına masaj yapılması kasılmaları azaltacaktır. Bunun yanında ısıtma ve germe hareketleri bölgeyi yumuşatır.
 • Yürüme esnasında topuklara ağırlık verilecek şekilde yürümek faydalı olacaktır.
 •  Bacak bacak üstüne atarak oturulmamalıdır.
 •  Uzun süreli hareketsiz durulmamalıdır.
 •  Düzenli yürüyüş anne ve bebeğin sağlığı açısından faydalı olabileceği gibi kasılmalarında önüne geçecektir.
 •  Efor sarf edici aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 •  Sol yana doğru yatmak faydalı olacaktır.
 •  Vücudun ağırlığı ve ayaklara baskısı artacağı için rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.
 •  Bol su tüketmek hamilelik süreci ve hayatın geri kalanı için önemlidir. Özellikle hamilelik döneminde hem kasılmaların azalması hem de bebeğin daha sağlıklı bir gelişim süreci geçirmesi için su tüketmek önemlidir.
 •  Anne adayı uzun süreli ayakta durmamalıdır.
 •  Otururken veya yatarken ayakların bir yastık yardımıyla yukarıda tutulması kan dolaşımına faydalı olabileceği gibi kasılmalarında önüne geçecektir.
 • Kolonya gibi alkol içerikli sıvılarla ayağa masaj yapmak krampları rahatlatacaktır.

Bu tedavilerin işe yaramaması ve bacakta kasılmaların devam etmesi halinde öncelikle kadın doğum uzmanına ardından gerekirse doktorun yönlendireceği başka bir konusunda uzman fizik tedavi uzmanına başvurulması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ