Hamilelikte Aşırı Heyecan

Hamilelikte Aşırı Heyecan

Annelik dünyadaki en güzel duygulardan biri. Bütün çilelerine verdiği mutluluk paha biçilemez. Anne adayları bebeklerine zarar gelmemesi için ellerinden geleni yaparlar. Dışarıdan gelecek bütün fiziksel müdahalelere karşı gerekli önlemleri alıp çocuklarını korumaya çalışırlar. Peki tüm bu dış dünyadan korunsa bile annenin duygu dünyası çocukları etkileyebilir mi? Hamilelikle birlikte doruklarda yaşanan duyguların birinci dereceden anneye bağlı bebeğe etkileri iyi veya kötü ne olabilir?

İnsanda duyguların (sevinç, üzüntü, kaygı…) kaynağı vücutta salgılanan hormonlardır. Bu hormonlar gerektiğinde kanla taşınır. Anne karnındaki bebekler anne kanıyla direkt bağlantılı olduğundan kandaki maddeler etkiliyor. Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki annenin yaşadığı sevinç, heyecan, stres, korku gibi duygular çocuğu etkileyebiliyor. Eskilerin de dediği gibi her şeyin fazlası zararlı. Annedeki aşırı heyecanın bebeğe zararları olabiliyor.

Hamilelikte Aşırı Heyecanın Bebeğe Etkileri Nelerdir?

1-)Bebekte Kardiyak ve Fizyopatolojik Değişikliklere Yol Açabilir

Heyecan kalp atışının ve kan dolaşımının artmasına sebep olur. Annedeki aşırı heyecan bebekte de ani ritim artışına yol açar. Kalp atımı düzensizleşir. Bu durumun kısa vadede pek tehlikeli olmasa da heyecan durumu süreklilik oluşturduğunda bebekte uzun vadede kalp problemlerine yol açabilmektedir. Çocuğun gelişimini de olumsuz etkileyip  hiperaktivite gibi durumlar da gözlenebilir.

2-)Erken Doğuma Neden Olabilir

Normal şartlarda hamilelik 9 ay 10 gün sürmektedir. Bu süreden erken gerçekleşen doğumlarda preterm(erken) doğum denir. Erken doğum üzerinde birçok faktör etkilidir. Kalıtsal faktörler, enfeksiyonlar, hormonal değişiklikler bu etkenler arasında sayılabilir. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde annede oluşan aşırı heyecan vücutta bazı fizyolojik olayları tetikleyebilir. Bu etkiler doğumun erken başlamasına sebep olabilmektedir.

3-)Düşük Tehlikesini Arttırır

Hamileliğin ilk haftalarında çocuk gelişimi tamamlamadan yaşanan doğumlara abortus(düşük) denir. Aşırı duygulanmalar düşük riskini artıracağından annenin böyle durumlardan uzak durması gerekmektedir.

Hamilelikte Aşırı Heyecanla Nasıl Başa Çıkılır?

Bu durumun pek kolay olduğu söylenemez. Hamilelik fizyolojisi gereği annedeki hormon değişiklikleri duyguların kontrolünü zorlaştırmaktadır. Fakat yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişiklikler stres ve heyecana karşı daha güçlü durmanızı sağlayacaktır.

Bunlar arasında beslenme ve uyku düzeni sayılabilir. Buna ek olarak spor ve egzersiz kafanızı dağıtmaya yardımcı olacaktır. Hata yaparım endişesinden kurtulmanız ve özgüveninizin sağlam olması gerekmektedir.

Geçmişte yaşanmış özgüven sarsacak olaylar bu konuda dezavantaja dönüşebilmektedir. Bu konuda baba adaylarına büyük görev düşmektedir. Anne adayının her daim yanında olmalı ve kötü düşüncelere kapılmasına önlemeleri gerekmektedir. Herhangi bir panik, heyecan durumu oluşmasına engel olmalıdırlar. Heyecanlanan anneyi sakinleştirip güzel duygulara yöneltmek yine erkeğin görevleri arasındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ