Hamilelikte Dudak Şişmesi

Hamilelikte Dudak Şişmesi

Hamilelik döneminde değişen hormonlara bağlı olarak vücutta birçok değişim gözlenebilir. Bu değişikliklerin tamamı her anne adayında farklılık gösterse de genel olarak belirtiler birbirine benzerdir. Hamilelik döneminde anne adaylarında birçok değişiklik meydana gelir. Bu değişimler sadece fiziksel değil aynı zaman da ruhsal değişiklikleri de içerir. Anne adayları bu dönemde çok hassas bir yapıya sahip olur. Bazı anne adayları çok mutlu olurken bazı anne adayları ise bu değişimler karşısında bunalıma girebilir. Bu değişimlerin neredeyse tamamı değişen hormonlara bağlı bir biçimde ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik döneminde görülen diğer değişimler ise kilo almak, göğüslerin büyümesi, basen bölgesinde genişleme gibi sık görülen değişimlerdir. Bunlar neredeyse her kadında karşımıza çıkan değişimlerdir. Bazı hamilelerde ise dudak şişmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Neden Dudaklar Şişer?

Hamilelik döneminde kadınların hem burnunda hem de dudaklarında şişkinlikler meydana gelebilir. Şişkinlikle birlikte bu bölgelerde renk değişimleri de meydana gelebilir. Kişinin böyle bir sorun ile karşılaşması durumunda telaşa kapılmasına gerek yoktur çünkü bu durum çoğu hamile kadında karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu çok ciddi değildir ve genel olarak bir zararı yoktur. Hamilelik döneminde dudak şişmesinin ana nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Hamilelik döneminde dudakları şişen bir kişinin hormonlarında dengesizlik meydana gelebilir. Hamilelik döneminde karşımıza çıkan hormonal değişimler vücudun birçok farklı bölgesinde şişkinliklere neden olabilir. Dudaklar da bu bölgelerden birisidir.
  • Hamilelik döneminde dudak şişmesinin diğer bir sebebi ise ödem oluşumudur. Ödem oluşumu hamilelikte karşımıza çok sık çıkan bir sağlık sorunudur. Bu dönemde kadınların çok kilo almasının sebebi de ödemdir. Bu ödemler ile birlikte dudaklarda şişliğin yanı sıra hassasiyet meydana gelebilir.
  • Hamilelik döneminde dudak şişmesinin diğer bir belirtisi de alerjik etmenlerdir. Alerjik etmenler ile birlikte dudaklarda şişlik, hassasiyet ve renk değişimi gözlenebilir.

Ödem Vücuttan Nasıl Atılır?

Hamilelik dönemindeki anne adaylarını en çok zora sokan durumlardan birisi de oluşan ödemlerdir. Ödem oluşumu ile birlikte vücudun hareket etmesi de zorlanmaktadır. Ödemin vücuttan atılabilmesi için yapılacak işlemler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ödemi vücuttan atabilmek için detoks işlemlerini yaptırabilirsiniz. Limon ve ılık su ile kullanabileceğiniz detoks programı ile birlikte ödem zaman içinde vücuttan atılabilir. Birçok farklı ve basit yöntemler ile detoks uygulaması yapabilirsiniz.
  • Ödemi vücuttan atabilmek için yapılacak diğer bir işlem ise ilaç kullanımı yapılabilir. Bunun için kesin olarak uzman bir doktordan onay alınmasına dikkat edilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ