Hamilelikte El Yanması

Hamilelikte El Yanması

Hamilelikte el ve ayak yanması birçok sebepten dolayı gözlenebilir. Her kadın gebelik döneminde rastlanmasa da yaygın bir dağılım vardır. Hamilelik sürecinde kişinin değişen fiziksel ve hormonal dengesi el yanmasında görülen etmenlerden biridir. Öte yandan el veya ayak yanmasının uzun süre hissedilmesi halinde kronik ya da akut bir hastalığın belirtileri olabilir. Bu gibi durumlarda süreci uzatmadan uzman bir doktora gidilmelidir.

Hamilelikte El Yanması Neden Olur?

1-)Çevresel Etkenler

Hava şartlarının aktif değişiminden hamile kadınlar çok etkilenmektedir. Bunun yanında çevresel etmenler yani dış etkenler el yanmasına sebep olabilir. Ancak durum bu sebeplerden farklı bir şekilde ilerlediyse konusunda uzman bir hekime danışılmalıdır. Ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

2-)Diyabet

Gebelik diyabeti bir diğer adıyla gestasyonel diyabet, şeker hastalığının bir türüdür. Gebelik sürecinde ortaya çıkar ve gebelik sonlandığında genellikle görülmez. Yüksek kan şekeri ile bağlantılı bir hastalıktır. Gestasyonel diyabet hastalığı, hamilelerde kan şekerinin kontrol altına alınmaması anne ve bebek açısından ciddi problemlere yol açabilir. Bu süreçte yüksek kan şekerine bağlı olarak gebe kişinin el ve ayaklarında yanmalar, kaşıntı ve kızarıklık görülebilir.

3-)Tiroid Bozukluğu

Tiroid bozukluğu gebelik zamanında ve normalde de gözlenebilen bir hastalıkken çeşitli semptomlar yaratabilir. Özellikle tiroid eksikliğine bağlı olarak görülen hipotiroidi hastalığı, el ve ayaklarda yanma hissettirebilir.

4-)Düzensiz Beslenme/Vitamin Eksikliği

Gebelik sürecinde anne adaylarının ve bebeğin sağlıklı gelişimi için düzenli beslenme, dışarıdan gıda takviyesi ve vitamin desteği gerekmektedir. Özellikle gebelik sürecinin başlamasıyla B12 vitamin eksikliğine bağlı olarak çoğunlukla hamile kadınlarda el ve ayak yanması gözlemlenir. Bir diğer etken ise ödem oluşumudur. Ciddi boyutlarda görülen ödemlerde kan akışı bozukluğunun oluşması birçok şikayeti beraberinde getirir.

Hamilelikte El Yanmasından Kaçınmak İçin Neler Yapılır?

Hamilelik sırasında el yanmasının önüne geçmek için yatmadan önce yoğurt suyu tüketilmesi önerilir. Öte yandan ele limon sürülmesi de rahatlatıcı bir etki uyandırır. Hamilelik süresince alkol kullanmamak çok önemlidir. B12 açısından zengin besinlerin tüketilmesi de dikkat edilmesi gereken bir ihtiyaçtır. Özellikle sığır eti, yumurta, süt, peynir ve balık ve benzeri hayvan kaynaklı besinler tüketilmelidir.

Hazırlanacak lahana suyu içimi el ve ayak yanmalarına iyi gelebilir. Dört adet lahana yaprağının yarım litre suda kaynatılıp sabah ve akşam olmak üzere, yemekten önce veya sonra içilmesi anne adayını rahatlatır. Üç gün içilip üç gün ara verilmesi önerilen lahana suyunun bir ay içerisinde toplam içilen gün sayısı 21 olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ