Hamilelikte Kalçada Ağrı ve Kasılma

Hamilelikte Kalçada Ağrı ve Kasılma

Hamilelik döneminde vücudun hormonal, fiziksel, biyokimyasal değişimi sonucunda birçok olay meydana gelmektedir. Bazen can sıkıcı durumlar da vücutta olabilir. Bunların başında gelenlerden biri de kalçada ağrı ve kasılma şikayetidir. Birçok hamile kadın bu sorunu yaşar ve çözüm arar. Bazen bu ağrılar dayanılmaz hale gelir. Vücudun kendini doğuma hazırlaması anlamına da gelen bu ağrılar, en çok bebeğin olduğu bölgeye yakın kalça tarafında olur. Anne adaylarını korkutmasına rağmen bu ağrılar genellikle ciddi ağrılar değildir. Çoğunlukla doğumdan sonra kendiliğinden geçer.

Hamilelikte Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  • Bağ dokusunun yumuşamasını ve gevşemesini sağlayan hormonların artışı sonucu pelvis kemikleri ve eklemler arası bağlar esner. Bu durum doğumun daha rahat olmasını ve bebeğin daha kolay anne karnından çıkmasını sağlar. Anne adayının oturuş ve yatış pozisyonu da bu esneklik ile değişir ve ister istemez bel ve kalça ağrıları oluşmaya başlar.
  • Anne rahmindeki ağırlık sonucunda anne adayından kalçada ağrı ve kramplar artar.
  • Kalça bölgesine denk gelen sinyatik baskı nedeniyle de kalça ağrıları olur. Kadında iki adet sinyatik sinir vardır. Bu sinirler belden ayaklara doğru inmektedir. Anne karnının ve rahminin genişlemesi sonucunda bu sinirler sıkışır ve baskı yapar. Bunun sonucunda anne adayı kalçada ağrı ve kramp hisseder. Bu ağrıya tıp dilinde assiatisya denmektedir.
  • Gebeliğin 3. ayında ve 6. ayında bağ dokusu esner ve bağ sancıları oluşur. Bağ sancıları sonucunda belde ve kasıkta şiddetli ağrılar ve kramplar görülebilir. Ayrıca ani hareketlerde ve oturup kalkarken bu sancılar daha da artmaktadır.

Bu durumlar hamile kadınlarda normal olarak kabul edilmektedir. Fakat dayanılmaz ağrılar çekiyorsanız, kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız ve doktorunuzun önerdiği ilaçları ve tedaviyi uygulamalısınız. Hamilelik döneminde uygulanan tedaviler çok risklidir. Kendi kararınız ile bir şeyler yapmayarak doktora başvurunuz.

Hamilelikte Kalça Ağrılarını Evde Kontrol Altına Alabilmek İçin Neler Yapılabilir?

  • Yastıklarla destek alarak yatarken dizlerinizin arasına bir yastık sıkıştırın. Geçici de olsa rahatlama sağlayacaktır. Ağrıyı kısmen geçirir.
  • Kalça çevresine veya karın altına kalçayı sabitlemek için doğum öncesi kemeri takın.
  • Çok fazla iş yapmamaya çalışın ve mümkün olduğunca dinlenin. Kalçanızdaki ağrı olan bölgeye sıcak uygulayabilirsiniz. Geçici rahatlama sağlayacaktır.
  • Dizlerinizin altına yastık koyarak uyuyabilirsiniz.
  • İlaç kullanımı için doktorunuzla görüşün. Size en uygun ve doğru ilacı verecek olan kişi doktorunuzdur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ