Hamilelikte Omuz ve Kol Ağrısı

  • 22 Şubat 2018
  • 2.360 kez görüntülendi.
Hamilelikte Omuz ve Kol Ağrısı

Hamilelik döneminde başlangıçtan itibaren vücutta bulunan hormonlarda bir değişim meydana gelir. Bu nedenle de hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar daha da artabilir. Özellikle omuz, kol ve bel bölgelerinde yoğun bir ağrı görülebilir. Ortaya çıkan ağrı hafif ya da yoğun olup olmamasına bakılmaksızın mutlaka muayene ettirilmelidir. Gebelik süreci boyunca ağrı ve sancılar, bebeğin ve annenin sağlığı hakkında bilgi edinmeye yardımcı olan detaylardır.

Hamilelikte Omuz ve Kolda Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Gebeliğin ilerlemesine bağlı olarak kilo kontrolünün sağlanamaması ve çok fazla kilo alınması, vücudun çeşitli bölgelerinde, omuz ve kol gibi, ağrılara yol açabilir. Eklem ağrıları hamilelikte en sık ortaya çıkan ağrı çeşididir. Kilo alınması bu ağrıların da artmasına yol açmaktadır. Genellikle geçici bir durum olmasına rağmen doktor tarafından muayene olunması önerilmektedir.
  • Hormonlardaki değişiklikler, yumurtanın döllenmesinden hemen sonra yavaş yavaş ortaya çıkar. Hormonsal değişiklikler sonucunda da ağrıların görülmesi, hamilelik sürecinde normaldir. Omuzda ve kolda ağrı görülmesi, bunun yanında uyuşma ya da karıncalanma gibi etkiler de meydana gelebilir. Bu gibi ağrıların kısa sürede geçmesi beklenir. Uzun süre geçmeyen ağrılarda mutlaka doktora görünmek gerekmektedir.
  • Hamilelik süreci devam ederken, uyku esnasında kola ya da omza giren şiddetli ağrı ya da kramplar, ciddi bir sorunun göstergesi olabilir. Bu nedenle hiçbir şekilde ihmal edilmemesi gerekir.
  • Gebelik süreci boyunca kullanılan ilaçlara azami dikkat gösterilmesi gerekir. Dikkatsizce kullanılan bir ilaç gebeliğin risk altında kalmasına neden olabilir. Aynı zamanda bu gibi durumlarda bir yan etki olarak kol, bacak ve omuz ağrıları gündeme gelebilir. Bu nedenle kullanılacak tüm ilaçlar doktora danışılmalıdır.
  • Stres ya da kaygı durumlarına maruz kalmak, gebelik sürecini olumsuz etkileyebilmekte ve ağrı oluşumuna yol açabilmektedir. Bu nedenle anne adayının stresten ve üzücü durumlardan uzak durması gerekmektedir.
  • Yatış pozisyonuna bağlı olarak da ağrı meydana gelebilir. Gebelikte genel olarak tek tarafa yatılması, zamanla üstüne yatılan kolda ağrı ve sızlama gibi durumlara yol açabilir.

Hamilelikte Kol ve Omuz Ağrısı Tedavisi

Hamilelik süreci genel olarak doktor kontrolü altında geçer ya da geçmelidir. Ortaya herhangi bir sebeple ortaya çıkan ağrı gözlemlenmeli ve doktora bu konu ile ilgili detaylı bilgi verilmelidir. Ağrının hangi bölgede ortaya çıktığı, ne zaman ve ne süreyle devam ettiği gibi detaylar teşhis açısından son derece önemlidir.

Eğer ciddi bir durum (boyun fıtığı gibi) söz konusu ise, anne adayı ağır yük taşımaktan ya da ağır işler yapmaktan kaçınmalıdır. Genel olarak süreç sonuna kadar ilaç kullanımı önerilmez ancak çok gerekli olursa çok düşük dozlarda, doktor gözetiminde ilaç alınabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ