Hamilelikte Soğuk Terleme

Hamilelikte Soğuk Terleme

Hamilelik döneminde sık karşılaşılan sorunlardan biri gece terlemeleridir. Bu süreçte anne karnındaki bebek içinde sıvı ve besin ihtiyacı olduğundan, anne adayının vücudundaki sıvı tüketimi oldukça fazladır. Bu gibi etkenlere bağlı olarak çok fazla terleme, sıcak basması durumları baş gösterebilmektedir. Daha çok geceleri baş gösteren soğuk terleme hamilelikle ilgili olabileceği gibi başka bir takım sorunların habercisi de olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve konuyla ilgili uzmana mutlaka bilgi verilmelidir.

İçeriğin devamında ilk olarak hamilelikte çok fazla terlemenin nedenlerinden ardından soğuk terlemenin nedenlerinden bahsedilmiştir.

Hamilelikte Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

Hormonal Değişimler

Gebelik dönemi, kadın vücudunda pek çok hormonal değişimin olduğu evredir. Bu dönemde hormon salınımlarının normal değerlerinin üstüne çıkması anne adayında terlemeye ve sıcak basması gibi şikayetlere yol açabilmektedir.

Ani Değişen Tansiyon Değerleri

Gebelik döneminde kan basıncındaki yani tansiyon değerlerindeki ani değişimler de bu evrede terlemeyi tetikleyen unsurlar arasındadır. Bu sebepten anne adayında sıcak basma, terleme şikayetlerine sık rastlanmaktadır.

Hamilelikte Terlemeyi Önlemek için Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

  • Anne adayını sıkmayan, dar olmayan giyeceklerin tercih edilmesi terlemeyi önleyicidir,
  • Aşırı sıcak ve nemli ortamlarda bulunulmamalı, bunun yerine ferah ve serin ortam sağlanmalı,
  • Yağlı ve aşırı şekerli gıdaların tüketiminden uzak durulmalıdır,
  • Her gün veya iki günde bir ılık duş almak da sık terlemeyi önleyicidir,
  • Uyurken kalın yorgan veya battaniye tercih edilmemelidir

Soğuk Terleme Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikteki soğuk terleme problemi yalnızca gebelikle ilintili olmayabilir. Altında yatan pek çok sebep olabileceğinden, gözardı edilmemesi gereken bir konudur.

Psikolojik Etkenler

Aşırı stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik durumlar terleme şeklinde fizyolojik sonuçlar doğurabilir. Özellikle yoğun stres ve kaygı altında iş yapan kimselerde bu nedenden soğuk terleme şikayeti fazlaca görülür.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi aşamasında alınan bazı ilaçların yan etkisi olarak kişide soğuk terleme gözlenebilir. Özellikle alınan bazı tansiyon ilaçları, antibiyotikler bu tarz yan etkiler doğurabilmektedir. Hamilelik döneminde alınan ilaçlara normalden daha temkinli yaklaşılması, kesinlikle ama kesinlikle bilinçsizce ilaç alınmaması önerilir.

Migren

Birincil baş ağrısı yani herhangi bir hastalıktan kaynaklanmayan baş ağrısı grubunda olan migren de, soğuk terlemenin sebepleri arasındadır. Tek başına soğuk terleme migren göstergesi olmasa da, eğer beraberinde baş dönmesi ve mide bulantısı gibi şikayetler görülüyorsa migrenin habercisi olabileceğinden konuyla ilgili uzman hekime başvurulmalıdır.

Diğer Nedenler

  • Menopoz,
  • Kansızlık,
  • Kan şekeri düşüklüğü,
  • Kalp krizi

Hamilelik döneminde soğuk terleme genellikle normal kabul edilse de, terleme yukarıda bahsedilen sağlık sorunlarıyla ilgili de olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemesin ve muhakkak uzman hekimden bilgi alınmasında yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ