Hamilelikte Tüy Dökücü Krem Kullanılır mı?

Hamilelikte Tüy Dökücü Krem Kullanılır mı?

Hamilelik dönemi, kimyasal ürünlerin tamamından uzak kalınması gereken önemli ve özel bir dönemdir. Bu nedenle kişisel temizliğin ve bedensel temizliğin yapılmasında da doğal yöntemlerin kullanılması önemlidir. Özellikle bacaklarda ve vajinal bölgede tüylerin bu dönemde artması hamile kadınların en çok şikayet ettiği durumlardan biridir. Ağda ile tüylerin alınması, bedensel olarak hassasiyetin arttığı bu dönem için fazla can acıtıcı olabilmektedir. Bu nedenle de kısa süreli etkiye sahip olsa da, tüy dökücü krem kullanımı ön plana çıkmaktadır.

Gebelikte Tüy Dökücü Kremlerin Etkisi

Genital bölgedeki aşırı hassasiyet, anne adayının tüy dökücü krem kullanmasına neden olmaktadır. Ancak tüy dökücü kremler, kimyasal içerikli oldukları için uzmanlar ve jinekologlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bu kremlerin kimyasal içerikleri, bebeğin gelişimi açısından olumsuz etkilere yol açabilmektedir.

İçeriğinde kalsiyum tyiglokat ve baryum sülfür maddeleri, uzun vadeli kullanımda bebekler için ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu dönemde tüy dökücü kremlerin kullanımı ve anne adayının bedensel olarak kimyasala maruz kalması sonucunda erken doğuma ya da anormalliklere sebep olabilmektedir.

Hamilelikte Epilasyon Nasıl Olmalı?

Tüylerin temizlenmesi için tüy dökücü kremlere alternatif üç farklı yöntem bulunmaktadır. Her ne kadar hassas bir dönem olsa da, bebeğin sağlığı düşünülmeli ve bu yöntemlerden biri tercih edilmelidir. Yöntemler aşağıda detaylıca anlatılmaktadır.

1-)Jilet

Birkaç gün içinde tüylerin yeniden çıkması haricinde bir sorun yaşanmayan jilet kullanımı, gebelik dönemi için en pratik ve en güvenilir seçeneklerden bir tanesidir. Son aylara kadar bu yöntem güvenle kullanılabilir. Ancak karnın büyümesine bağlı olarak son aylarda genital bölgeye ulaşmak zor olabilir. Bu durumda bir aynadan yardım alınabilir. Bölgede kesik oluşmamasına özen gösterilmeli ve çok dikkatli hareket edilmelidir. Aksi halde enfeksiyon riski ortaya çıkacaktır.

2-)Ağda

Etkisi diğer tüm yöntemlere göre daha uzun süren ağda kullanımı, her kadın tarafından tercih edilmemektedir çünkü acı verici bir seçenektir. Ancak uzun süre tüylerin çıkmasına engel olduğu için rahat bir kullanımı vardır. Doğuma son bir iki ay kala ağda ile epilasyon yaptırmak, doğumun da daha hijyenik bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

3-)Lazer

Zararlı olup olmadığı tartışılan bir yöntem de lazer epilasyon yöntemidir. Bu yöntem ile kıl kökleri ışın enerjisi ile yakılır. Gebelik döneminde bu yöntemi kullanan kadınlarda bir yan etki ya da zarara bugüne dek şahit olunmamıştır. Ancak yine de her ihtimale karşı gebelik öncesinde bu yöntemin uygulanması daha uygundur. Ortalama altı aylık bir süre içinde, bu yöntem kullanılarak tüylerden %90 oranında kurtulmak mümkün olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ