Hamileyken Odun ve Kömür Dumanı Solunması

Hamileyken Odun ve Kömür Dumanı Solunması

Hamilelik döneminde anne adayları, yaşamlarındaki pek çok şeyin bebeği etkileyip etkilemeyeceğini merak ederler. Annenin yaşam ve beslenme alışkanlıkları, anne karnındaki bebeği olumsuz etkileyebileceğinden bu merak ve tedirginlik normaldir.

Özellikle kışları soba ile ısınmayı sağlayan evlerde, anne adayları hamileyken odun ve kömür dumanına maruz kalabilirler. Bu kirli hava dumanının bebeğe zarar verip vermeyeceği merak konusudur. Odun ve kömür dumanına uzun bir süre maruz kalmak gebeliği olumsuz etkileyebilir. Uzun süreli hava kirliliği, karbondioksite maruz kalmak bebek üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bu yüzden olabildiğince kömür-odun dumanı gibi etmenlerden uzak durmaya gayret edilmelidir.

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin sağlıklı sonlanabilmesi ve bebeğin sağlığının bu süreçte olumsuz etkilenmemesi için anne adayının bir takım konularda dikkatli olmasında yarar vardır.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Bu süreçte tüketilen gıdalar ve beslenme programları, bebeği olumsuz açıdan etkileyebilir. Gebelik döneminde çiğ et tüketimi, yüksek oranda kafein bulunan içeceklerin sürekli tüketilmesi, bilinçsizce alınan diyet ürünleri gibi pek çok dış etmen erken doğum-düşük veya bebekte kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca dışarda tüketilen yiyeceklerin de hijyenik olduğundan emin olunmalıdır.

Hijyenik Ortamlarda Bulunmaya Çalışın

Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminin zayıflamasından ötürü anne adayı, bu süreçte hastalıklara daha kolay yakalanır. Bu dönemde bakteri ve virüslerin bulunduğu, steril olmayan ortamlarda olmayaya özen gösterilmelidir.

Temizlik Yaparken Dikkatli Olun

Temizlik yaparken kullanılan ağır kimyasal içeren temizlik ürünleri, anne adayını ve bebeği olumsuz etkileyebilir. Özellikle yoğun kimyasallı olan temizlik ürünlerinin bu sırada solunması büyük risk taşır. Bu sebepten temizlik esnasında çok dikkatli olunmalı ve mutlaka koruyucu eldiven kullanılmalıdır.

Sigara İçmeyin

Sigara normalde bile oldukça zararlıyken, gebelik döneminde hem anne adayı hem de bebek için sorun teşkil etmektedir. Erken doğuma yol açabilir. Bu süreçte anne adayının sigara içmemesi ve hatta sigara içilen ortamda dahi bulunmaması gerekmektedir.

Evinizi Havalandırın

Bulunulan ortamın hava kirliliği bebeği olumsuz etkileyebilir. Uzun süre yoğun karbondioksite maruz kalmak ciddi sorun teşkil etmektedir. Özellikle evin içinde odun-kömür dumanı varsa, ev muhakkak havalandırılmalıdır.

Alkolden Uzak Durun

Sigara içmek gibi alkollü içecekler tüketmek de, gebeliği olumsuz etkilemektedir. Bu sebepten gebelik sonlanana kadar yaşam alışkanlıkları düzene sokularak, alkolden uzak durulmalıdır.

Doktor Kontrollerini Aksatmayın

Hamileliğin sağlıklı gidip gitmediği ve bebeğin gelişiminin sürekli kontrol altında tutulması adına, doktor kontrollerinin kesinlikle aksatılmaması gerekmektedir. Düzenli olarak muayenelere gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ