Hapşurunca Beynimdeki Zonklamanın Nedeni

Hapşurunca Beynimdeki Zonklamanın Nedeni

Refleks olarak gerçekleşen hapşırma sonrasında kişide “hapşırınca beynimdeki zonklamanın nedeni nedir?” sorusu endişe verici olabilmektedir. Bu zonklamanın başlıca nedeni, hapşırma ile birlikte gerçekleşen basınçtır. Çoğu zaman bu zonklama hissi birkaç saniye içinde geçerken, nadiren de olsa uzun süreli devam ederek kronik bir hale gelebilmektedir. Birkaç hapşırma sonrasında gerçekleşen zonklama, her hapşırmada tekrar ettiği takdirde kişi bunu ciddiye almalı ve doktora başvurmalıdır.

Hapşırmak Beyne Zarar Verir Mi?

Esasında hapşırığın beyne zararı, kişinin bu esnada takındığı tavra göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kişilerde şahit olunduğu üzere, hapşırık hissi geldiğinde burnu el ile kapatmak, ağzı kapalı tutmaya çalışmak gibi durumlarda basınç şiddeti elbette ki daha fazla olmakta ve beyne zarar verme olasılığı artmaktadır. Hapşırma süreci, doğal bir şekilde atlatılmalı ve hapşırığı önleme gibi girişimlerde bulunulmamalıdır. Aksi halde zonklama ve beraberinde baş ağrısı yoğun olarak ortaya çıkabilmektedir.

Hapşırığın beyne verebileceği en büyük zarar beyin kanamasıdır. Nadir olarak görülen bir durum olsa da, son derece dikkatli olmak gerekmektedir. Kılcal damarların aşırı gerilmesi, basıncın anormal düzeye ulaşması sonucu beyin kanaması olasılığı ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde yüksek basınç sonucu göz damarlarında da çatlama meydana gelebilmektedir.

Hapşırmak Yararlı mı?

Hapşırmanın vücuda oldukça fazla yararı vardır. Dikkat edilirse, hapşırma sonrasında rahatlama hissinin gerçekleştiği fark edilecektir. Bunun nedeni, kalbe pompalanan kanın artmasıdır. Buna ek olarak hapşırmak;

  • Gözyaşı kanalları ile sinüsleri açar ve burunda da ferahlama sağlar.
  • Kalp açısından kan pompalanmasının artması rahatlama hissi verir.
  • Akciğerlerde biriken ya da akciğerlerde bulunan zarar verici maddelerin vücuttan atılmasında etkilidir. Bu sebeple ağız ve burun, dirseğin iç kısmıyla hafifçe kapatılmalı, çıkan maddelerin çevreye saçılması engellenmelidir.

Hapşırık Sonrası Zonklama Hastalık Habercisi mi?

Kişi hapşırdığında, bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklar arasında hipertansiyon hastalıkları, vaskülit rahatsızlığı, arter venöz gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ancak beyinde gerçekleşen zonklama ve zonklama hissi, tek başına bu rahatsızlıkların belirtisi değildir. Kişi bu zonklama sürekli hale geldiğinde şüphe duymalı ve doktora gitmelidir.

Hapşırma esnasında burnun ve ağzın tıkanmasının ciddi sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. İleri boyutta bir basınç, beyin kanaması ile kalıcı hasara ve doğrudan ölüme dahi yol açabilmektedir. Hapşırık hissi geldiğinde kişi kendini serbest bırakmalı ve doğal süreç içerisinde hapşırmaya gayret etmelidir. Art arda üç – beş defa hapşırmak da zonklamaya sebep olabileceğinden, yine her ihtimale karşı bir hekime danışmak da yararlı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ