Her Yerim Kütlüyor

Her Yerim Kütlüyor

“Her yerim kütlüyor” kelimesi günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkan bir cümledir. Eklemlerin çıtırdaması anlamına gelen bu kelime halk arasında çıtlama, kütleme olarak kullanılmaktadır. Eklemlerde çıtlama sık rastlanan bir durumdur ve özellikle hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemiş kişilerde bu sorun sıklıkla meydana gelmektedir.

Vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilecek eklem çıtlama sorunu basit bir sorun olarak görülse de bazı durumlarda altından çok daha ciddi bir sorun çıkabileceği unutulmamalıdır. Eklem çıtlama sorunu kronik bir hal almaya başladıysa, bir doktora danışılması uygun bir davranış olacaktır.

Eklem Çıtlaması Nedenleri Nelerdir?

Eklem çıtlaması, kütlemesi halk arasında sık rastladığımız bir durumdur. Özellikle yaşlı kesimde görülen eklem çıtlaması hareketsiz bir yaşamın belirtisidir. Spor yapmayan, sürekli masa başında çalışan kişilerde görülen eklem çıtlaması vücudun herhangi bir alanında ortaya çıkabilmektedir. Kimi zaman boyun hareketlerinde ortaya çıkan çıtlama sorunu bazı kişilerin ise parmaklarında görülebilmektedir. Bazı kişilerde bu durum bir alışkanlık haline gelmiştir. Alışkanlık haline gelen eklem çıtlamalarının ileride kireçlenme gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği unutulmamalıdır. Kişilerin bilerek yapmadığı, aniden ortaya çıkan çıtlamalarda ise mutlaka uzmana danışılması önerilmektedir.

Eklem çıtlamasının hareketsiz yaşam dışında belirgin başka sebepleri de bulunmaktadır. Romatizma hastalıkları, eklem iltihapları da eklem çıtlamalarının sebepleri arasında yer almaktadır. Romatizma hastalıkları arasında yer alan kemik erimeleri ve eklem iltihaplarının belirtileri arasında yer alan eklem çıtlamalarına dikkat edilmelidir. Eklem iltihabı ve kemik erimesi rahatsızlıklarının diğer belirtileri arasında sırt ağrıları, duruş bozuklukları, eklemlerde şişlik gibi belirtiler yer almaktadır. Böyle bir durumda doktora danışılmasına önem verilmelidir.

Eklem Çıtlamasına Karşı Önerilen Boyun Egzersizleri

Eklem çıtlaması, kütlemesi sorunu yaşayan kişilere en çok önerilen şey spor yapılmasıdır. Sizler de basit egzersizler ile bu sorundan kurtulabilir, çok daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz. Eklemlerinizi koruyacak belli başlı boyun egzersizleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • İlk adım olarak ellerinizi alnınıza koyun, başınızı öne doğru itin. Başınızı iterken aynı zamanda ellerinizle hareketi engellemeye çalışın.
  • Diğer bir egzersiz için ellerinizi ensenize koyun, aynı biçimde boynunuzu geriye doğru itin ve aynı zamanda ellerinizle bu harekete karşı koymaya çalışın.
  • Eklemlerinizi hareket ettirmek için başınızı sağa çevirin, 3 saniye bekleyin ve sonrasında aynı hareketi sol tarafa doğru da tekrarlayın.
  • Diğer bir kolay egzersiz için başınızı saat yönünde çember biçiminde döndürün ve sonrasında saatin tersi yönünde başınızı çember biçiminde hareket ettirmeyi deneyin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ