İç Baldır Ağrısı

  • 20 Aralık 2017
  • 3.119 kez görüntülendi.
İç Baldır Ağrısı

İç baldır ağrısı her yaşta kişide görülebilecek ağrı türlerinden birisidir. Ağrının kronik veya akut biçimde seyredebildiği gözlenmiştir ve ağrının ortaya çıkış sebepleri her kişide farklılık gösterebilmektedir. Kronik olarak devam eden iç baldır ağrıları en çok yaşlı kişilerde görülür ve en bunun en büyük sebeplerinden birisi fazla kilolardır. Kronik olarak devam eden iç baldır ağrılarının kronik hastalığı olan kişilerde görülme olasılığı ise daha fazladır.

İç Baldır Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

İç baldır ağrısının sebepleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. İlerleyen yaşlarda görülme olasılığı daha fazla olan iç baldır ağrılarının bilinen sebepleri arasında fazla kilolar, şeker hastalıkları, damar hastalıkları ve yanlış yapılan egzersizler yer almaktadır.

Bilindiği üzere fazla kilolar her türlü ciddi hastalığın ana etkenlerinden birisidir. Fazla kilolar ile birlikte gelen yağlanma bacak bölgesinde çeşitli ağrı, sızılara neden olmaktadır. Hareket etmeyi zorlaştıran ağrıların dinmesi için yeme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi, gerekirse uzman bir doktor eşliğinde diyet yapılması önerilmektedir.

Ciddi kronik hastalıklar arasında yer alan şeker ve damar hastalıkları iç baldır ağrılarının diğer sebepleri arasında yer almaktadır. Kronik hastalıklar olarak nitelendirdiğimiz bu hastalıklar iç bacak ağrılarının da kronik bir biçimde devam etmesine neden olmaktadır. Şeker hastası olan kişilerin düzenli ilaç kullanımı ve diyet yapmaması halinde bacak bölgesinde ciddi şişlikler, ağrılar ve kramplar meydana gelmektedir.

İç Baldır Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Bacakların iç bölgelerinde meydana gelen iç baldır ağrısı bacaklarda şişme, şiddetli ağrı ve morarma olarak kendini göstermektedir. Fazla kilolar ve kronik hastalıkların sebep olduğu iç baldır ağrısı bacakların iç kısmında meydana gelen yanmalar ve ağrılar ile kendini göstermektedir. Hastalığın ilerleyen safhasında ise hastaların oturmada ve yürümekte zorluk yaşadığı, ciddi bel ağrısı sorunu yaşadığı bilinmektedir.

İç Baldır Ağrısı Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Her yaştan kişiyi etkileyen bir rahatsızlık olan iç baldır ağrıları kronik ve akut olarak seyredebilmektedir. Kronik şekilde devam eden ağrıların en büyük sebepleri damar, şeker hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkları olan kişilerin ağrılardan uzak kalabilmesi için düzenli biçimde ilaç kullanımı yapması, diyetini aksatmaması ve uzman eşliğinde kontrollü bir beslenme biçimi edinmesi önerilmektedir. İç baldır ağrılarının diğer bir sebebi ise yanlış yapılan egzersizlerdir. Hafif ısınma hareketleri ile spora başlayarak ve spor esnasında ani hareketlerden kaçınarak iç baldır ağrılarını önleyebilirsiniz. İç baldır ağrılarının şiddetli olması halinde ise doktora başvurulması önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ