İç Yanağımda Siyah Nokta

İç Yanağımda Siyah Nokta

Yanağın iç kısmındaki siyah nokta oluşumları, kişinin hemen panik ve endişeye kapılmasına neden olur. Paniğin nedeni bu bölgedeki siyah noktaların ağız kanseri göstergesi olabileceği ihtimalidir. Halbuki iç yanaktaki siyah nokta oluşumları pek çok sebepten dolayı meydana gelebilir.

İç Yanakta Siyah Leke

Yanağın iç bölgesi, iç yanak diye tabir edilir. Kimi zaman bu bölgede siyah nokta şeklinde oluşumları baş gösterebilmektedir. Acısız ve ağrısız olan bu siyah noktalar genellikle iç yanak bölgesinin yanlışlıkla ısırılması sonucunda meydana gelir.

İç Yanakta Siyah Nokta Neden Olur?

1-)Isırma veya Çarpma

İç yanakta siyah nokta oluşumlarının en sık görülen sebeplerinin başında ısırma veya çarpma gelmektedir. İç yanak kısmının yemek yerken yanlışlıkla ısırılması durumunda, tıbbi literatürde hematom diye belirtilen vaka meydana gelir. Hematom; kan damarlarının yırtılmasından dolayı kanın damarların dışına doğru çıkarak, doku bölgesinde birikmesidir. İç yanağa alınan darbe akabinde bu bölgedeki damarlar zarar görür ve damarlardaki kan ağız içindeki dokularda birikir. Dokularda biriken kanın pıhtılaşması sonucundaysa siyah noktalar meydana gelir.

2-)Mantar veya Bakteri Kaynaklı Enfeksiyon

Ağız içinde gözle görülür siyah noktaların bir diğer yaygın nedeni ise mantar veya bakteri kaynaklı enfeksiyonlardır. Ağız içi bölgesine nüfuz eden bakteri, mantar gibi zararlı organizmalar bu bölgede enfeksiyona yol açarak siyah nokta oluşumlarına sebebiyet verebilir.

3-)Ağız Kanseri

Ağız içinde siyah nokta veya yara problemlerinde en çok merak edilen ve endişe duyulan soru; “acaba ağız kanseri miyim?” sorusudur. Çoğunlukla 40 yaş üstü kişilerde gözlenen ağız kanseri daha çok sigara ve alkol kullanan kimselerde gözlenmektedir. Ağız içindeki siyah noktalar, yaralar ağız kanserinin belirtilerinden biridir. Ancak tek başına bu oluşumlar ağız kanserini göstermez. Şayet bu oluşumlara aşağıdaki anormalliklerden bir veya birkaçı daha eşlik ediyorsa, en kısa zamanda uzman hekime başvurmanız da yarar vardır.

Ağız kanserinin diğer belirtileri şunlardır:

  • Besinleri yutarken ve çiğnerken zorlanma.
  • Yanakta kalınlaşma ve şişkinlik.
  • Diş etlerinde ve dilde beyaz, kırmızı benek oluşumları.
  • Ağız içinde sık sık kanayan yara oluşumları.

4-)Sigara ve Alkol Kullanımı

Damak ve iç yanak bölgesinde oluşan siyah noktaların yaygın nedenlerinden bir diğeri ise sigara ve alkol kullanımıdır. Çok fazla sigara ve alkol kullanan kişilerin ağız mukoza tabakası zamanla tahriş olur ve bu bölgede siyah nokta oluşumları meydana gelir. Ayrıca sigara ve alkol, ağız kanserini de tetiklediğinden bu kişiler kanser ile ilgili büyük risk taşırlar.

İç Yanaktaki Siyah Nokta Nasıl Geçer?

Ağız içindeki siyak nokta oluşumlarının tedavisi altında yatan sebebe bağlı olarak farklılık gösterir. Enfeksiyondan kaynaklı siyah lekelerde antibakteriyal ya da antifungal ağız gargaraları yeterli gelirken, ağız kanserinden kaynaklı durumlarda çok daha profesyonel tıbbi destek almak gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ