İdrar Tahlilinde Lökosit Değerleri

İdrar Tahlilinde Lökosit Değerleri

Lökosit vücudumuzda bulunan beyaz kan hücreleridir. Bağışıklık sisteminde görev alırlar ve kişinin bağışıklık sistemi düştüğünde, tehlikeye girdiğinde değerleri artar. Örneğin idrarda rastlanan lökosit değerinin genellikle idrar yolu enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları ya da idrar kesesi enfeksiyonlarından kaynaklandığı düşünülür. Çünkü vücut bir mikrop ya da yabancı cisimle karşılaşınca savunma mekanizması olarak kendi bünyesinde beyaz kan hücrelerini üretmeye başlar. Bu durumda da korunma amaçlı enfeksiyonlar gözlenebilir. Lökosit sayısının artışına da nedendir. İdrar tahlilinde bulunan lökosit bazen çok yüksek değerlerde de çıkabilir ve bu durumda kişinin durumunun uzman hekim tarafından incelenmesi gerekir.

İdrarda Lökosit Bulunma Nedenleri Nelerdir?

  • Hamilelik: Gebelik döneminde gözlenebilir fakat mutlaka kişinin kendi doktoruna danışması gerekir. Vajinanın kirlenmesi ile gözlenebilir.
  • İdrar yolu enfeksiyonu: Genellikle böbrek enfeksiyonu lan kişilerde böbrekte var olan enfeksiyonun idrar yoluna da gelmesi ile beraber gözlenir. Enfeksiyon da bağışıklık sistemi güçlü olmayan daha zayıf kimselerde gözlenir. Ancak enfeksiyonun temizlenmesi ile geçecektir.
  • Böbrek Enfeksiyonu: Böbreklerin bağışıklık sistemi zayıf olan kimselerde mikrop kapması ile oluşan enfeksiyon aslında vücudun kendini korumak amacıyla verdiği bir tepkidir. Bu durumda sıklıkla böbrek yolu enfeksiyonu idrar yollarına da bulaşır ve kişide idrar yolu enfeksiyonu da oluşur. Geçmesi için ancak enfeksiyonun temizlenmesi gerekir.
  • İdrarı Tutma: İdrar kesesinde idrarın uzun süre tutulması ile beraber idrar kesesinde zamanla incelme gözlenir ve bu durumda da kesenin boşaltılması zorlaşır. Zorlaşan bu boşaltma ile idrar kesede uzun süre kalır ve bakteriler de uzun süre kalır. Enfeksiyon oluşma riski bu nedenle artar. Enfeksiyon varlığında da lökosit değeri fazla çıkar.

İdrardan Lökosit Nasıl Temizlenir?

  • Lökosit değerinin nedeni eğer enfeksiyondan ötürü ise enfeksiyonun temizlenmesi ile sağlanır. Bol bol su tüketmek ve sıvı besinler almak faydalı olacaktır. Hekimin reçete etmiş olduğu antibiyotik var ise düzenli olarak eczacının tarifi doğrultusunda kullanılmalıdır.
  • Sağlıklı beslenme ve kirli gıdalar tüketmemek de lökosit değerinin normale dönmesine yardım eder. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, gün içerisinde su içmeyi kesinlikle alışkanlık haline getirmek gerekir.
  • Kişinin kendi temizliği ve bakımı da önemlidir. Mikroptan her alanda uzak durması gerekir. Kadınların gebelik döneminde özellikle vajinanın temizliğine dikkat etmesi gerekir. Ya da beslenmelerine, sıvı tüketimine dikkat etmeleri gerek.

İdrar Tahlilinde Eritrosit Değeri

Eritrosit vücudumuzda bulunan kırmızı kan hücreleridir ve idrarda bulunması normal değildir. Beklenmedik bir sonuç olarak idrar tahlilinde eritrosite rastlanmış olabilir. Yani idrarda kan gözlenebilir. Ancak bu durum idrar yollarında bir hastalık, enfeksiyon, ya da böbreklerde bir sorun habercisi olabilir. İdrarla beraber gelen kanın yanında bir de idrar yapma esnasında kişide o bölgede yanma, acıma, zorlanma ve ağrı var ise bu durum patolojik olabilir. En kısa sürede uzman hekime danışılarak tedavisinin gerçekleştirilmesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ