İdrarda Glukoz

İdrarda Glukoz

Böbrekler, idrarla vücuttaki zararlı atıkların dışarı atılmasını sağlamakla görevlidir. Normal şartlarda idrarda glukoza rastlanmaz. Kan böbrekler tarafından süzüldükten sonra glukozun neredeyse tamamı dolaşım sistemine tekrar katılır. Uzman doktorlar tarafından uygulanan idrar testleri sayesinde idrardaki maddelerin oranları saptanır ve rahatsızlıkların tanısında kullanılır.

İdrarda Glukoz Belirtileri Nelerdir?

İdrarda glukoz her zaman belirti vermeyebilir. Genel olarak semptomları şunlardır;

 • Yüksek kan şekeri,
 • Karın ağrısı,
 • İdrar renginde farklılıklar(renk değişimi) ve kötü koku
 • Aşırı susuzluk

İdrarda Glukoz Nedenleri Nelerdir?

İdrarda tespit edilen glukoz akıllara ilk olarak şeker hastalığını getirse de, alınan bu sonucun altında yatan pek çok neden olabilmektedir. Şeker hastalarının yanı sıra hamilelik döneminde idrarda glukoz sonucuna sık rastlanır. Ancak gebelik döneminde vücuttaki bir takım değişimlerden ötürü, bu süreçte gözlenen idrardaki glukoz normal kabul edilmektedir.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı insülin direncinin veya insülin eksikliğinin olmasıdır. İnsülin direnci; hasta insülini üretebildiği halde insülini kullanarak, kandaki şekerin düşürülememesi durumudur. İnsülin eksikliği ise diyabetik hastada insülin hormonunun çok az veya hiç üretilmemesidir. Tüm bunlar sonucunda hastanın kanındaki glikozda artış görülür ve böylece kan dolaşımına katılamayan glukoz, idrarda gözlenir.

Hamilelik

Gebelik dönemindeki kadınların böbreklerinde daha fazla kan süzülür. Buna bağlı olarak idrarda glukoz gözlenebilir. Şayet anne adayında herhangi bir şeker rahatsızlığı söz konusu değilse, idrarda saptanan glukoz normal kabul edilir ve endişeye gerek yoktur.

Psikolojik Etkenler

Stres, endişe, heyecan, kaygı, korku gibi psikolojik etkenler vücutta adrenalin hormonu salınımını tetikler. Adrenalin hormonu ise enerji oluşumu için şeker yıkımını gerçekleştirerek, kan şekerinin artmasına sebebiyet verir. Ayrıca idrarda glukoz görülmesine de yol açmaktadır.

Tüketilen Şekerli Gıdalar

Gün içinde çok fazla şeker içeren gıdaların tüketilmesi, kan şekerinin artışına neden olarak idrarda glukoz görülmesine yol açabilmektedir. Bu duruma tıp dilinde glikozüri denmektedir.

Duygusal Kaynaklı Durumlar

Öfke, stres, korku ve heyecan gibi durumlarda vücuttan adrenalin hormonu salgılanır. Salgılanan bu adrenalin vücuttaki şeker yıkımını arttırır. Bu durumun sonucunda kanda geçici olarak glikoz yükselir. Adrenalin salgılanmasının  bitmesinden bir süre sonra glikoz da düşmeye başlar. Bu duruma tıp dilinde duygusal glikozüri denmektedir.

Diğer Nedenler

 • Böbrek enflamasyonları
 • İnterstisyel nefrit
 • Mide çıkarılması veya mide küçültülmesi
 • Karaciğer hastalıkları (Örneğin; siroz, hepatik venöz hastalıklar)
 • Beyin lezyonları ve kafa içi basıncı arttıran diğer hastalıklar
 • Wilson hastalığı
 • Down sendromu
 • Metal zehirlenmeleri ( Kurşun, arsenik, cıva vb. zehirlenmesi)
 • Bağırsaklarda görülen glikoz ve galaktoz emiliminde problem olması durumu.

İdrarda Glikoz Tedavisi

Öncelikle ilaç ile tedaviye başlanmadan kendi kendinize hayatınızı düzene sokmanız gerekir. Bunun için yapabilecekleriniz;

 • Kilonuzu kontrol altında tutun. Eğer fazla kilolarınız varsa uzman bir diyetisyen ile görüşerek bu kilolardan kurtulun.
 • Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Fast-food gıdalardan, paketli yiyeceklerden, kızartmalardan ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Ayrıca üç beyaz olarak bilinen un, tuz ve en önemlisi şekerden kesinlikle uzak durun. Az karbonhidratlı ve bol proteinli besinler tüketin.

Eğer bu şekilde şekerinizi kontrol altına alamadıysanız kesinlikle bir uzman hekime başvurunuz. Doktorunuzun verdiği ilaç dışında ilaç kullanmayınız. Doz atlaması yapmayınız. Doktorunuzun söylediği şekilde ve dozda ilacınızı kullanınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ