İğne Batar Gibi Kaşıntı ve Kızarıklıklar

İğne Batar Gibi Kaşıntı ve Kızarıklıklar

Bazı zamanlarda vücutta iğne batar gibi kaşıntı hissiyle kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Bu kaşıntı ve kızarıkların birden çok sebebi olabilmektedir. Kaşıntı ve kızarıklıklar vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Bu hisler eller, kollar, bacaklar ve ayaklarda daha çok görülebilir. Bu uyuşma ve kızarıklıklar sinirlere uzun süre uygulanan baskı veya bu sinirlerin tahriş veya tahribata uğraması sonucunda meydana gelebilir.

Bu gibi problemlerin dışında ciltte iğne batar gibi kaşıntı ve kızarıklıklara bazı fizyolojik ve psikolojik durumlar da neden olabilmektedir. Alerjinin yanında aşırı sıcak ve soğuk ortamlar kişinin bu şikayetleri almasına sebep olabilmektedir.

İğne Batar Gibi Kaşıntı ve Kızarıklıkların Nedenleri Nelerdir?

  • İğne batar gibi kaşıntı ve kızarıklıkların sebepleri genellikle sinirlerin üstüne uygulanan baskıdan ve sinirlerin bulunduğu bölgedeki hücrelerin beslenememesinden kaynaklı olduğu görülmektedir. Uzun yolculuklarda veya gün aşırı oturularak çalışılan durumlarda kişinin kan akışı sabitlenir ve bazı bölgelere kan akışı sağlanamaz. Bu sebeplerden dolayı bölgedeki sinirler tam olarak beslenemez. Bu beslenme eksikliğinin sonucunda kişide iğne batar gibi kaşıntı ve kızarıklıklar oluşur.
  • Vitamin eksikliği; vücutta iğne batar gibi kaşıntı ve kızarıklıkların sebepleri arasında gösterilebilir. Sinirleri ve sinirlerin olduğu bölgeleri besleyen vitaminlerin eksikliğinde, özellikle demir eksikliği sonucunda görülebilir. B12 vitamini eksikliği sonucunda genellikle iğne batar gibi kaşıntı ve kızarıklıklar görülebilir. Sağlıksız beslenmeyle birlikte baş gösteren vitamin eksikliği bu problemin başlıca nedenlerinden biridir.
  • Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet; iğne batma hissi ve bununla birlikte gelen kaşıntıya sebep olabilmektedir. Şeker hastalığının belirlenmesi aşamasında bu gibi şikayetlere sık rastlanmaktadır.
  • Bir eklem hastalığı olan romatizma şikayetlerinde de iğne batar gibi kaşıntılara sık rastlanmaktadır.
  • Her hastalığın baş sebeplerinden biri olan sigara da hücre ve sinir uçlarına zarar verdiği için bu rahatsızlığın ana sebeplerindendir. Yine aşırı derecede alkol, uyuşturucu vb. gibi sinirlere zarar veren ve bazı zamanlar geri döndürülemeyecek derecede ağır tahribat oluşturan bağımlılık maddeleri de bu rahatsızlığın nedenleri arasında gösterilmektedir.
  • Bu gibi durumların dışında kişide iğne batma hissi ve kaşıntıyla birlikte ağrılar da görülüyorsa ve bu durum uzun süre devam ediyorsa, kişinin en kısa zamanda bir uzmana görülmesi tavsiye edilmektedir. Nadir de olsa bu gibi rahatsızlıklar kalp hastalığı gibi bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

İğne Batar Gibi Kaşıntı ve Kızarıklıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle bu hastalığın nedeni belirlenerek ona göre bir tedavi uygulanmalıdır. Kişi daha sağlıklı bir yaşamla bu rahatsızlıklardan kurtulabilmektedir.

  • Bol bol yürüyüş yapmak, hareket etmek, sporla uğraşmak bu rahatsızlığın azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Eğer hastalık vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa, vitamin takviyesi ve sağlıklı beslenme hastaya yardımcı olacaktır.
  • Sürekli oturularak bir işte çalışılıyorsa çalışma sırasında ara sıra kalkıp yürümek, hareket etmek bu rahatsızlığın azalmasını sağlayacaktır. Bir uzmandan alınan yardımla kullanılacak olan kremler ve vitaminler de bu şikayetlerin azalmasında etkilidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ