İki Göğsümün Tam Ortasında Küçük Bir Kitle

  • 04 Ocak 2017
  • 21.383 kez görüntülendi.
İki Göğsümün Tam Ortasında Küçük Bir Kitle

Kadınlarda göğüslerin ortasında kitle sorununa rastlanabilmektedir. Göğüs ortasında kitle şikayeti kişinin paniğe ve endişeye kapılmasına neden olur. Endişenin nedeni kitlenin meme kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceği ihtimalidir. Fakat göğüslerdeki her kitle bu denli ciddi sağlık sorunlarını göstermez. Alerjik durumlar, sivilce, yağ bezesi gibi pek çok etken göğüste kitle ya da beze oluşumuna sebebiyet verebilir.

Göğüste Beze Neden Olur?

Sivilce

Gözeneklerin ölü deri hücreleri veya yağ hücreleri tarafından tıkanması durumunda kızarıklık ve şişlik oluşumu baş gösterir. Bu oluşumlar sivilce olarak ifade edilir. Cildin herhangi bir bölgesinde meydana gelebilen sivilcelere, göğüslerin ortasında da rastlanabilmektedir. Sağlıksız beslenme, kullanılan bir takım ilaçlar(B12 ilaçları vs.), hormonal değişimler sivilcenin başlıca nedenleri arasındadır. Sivilce genellikle kısa süreli ve zararsız olduğundan, korkulacak bir şey yoktur.

Yağ bezesi

Cildin altında yağ hücrelerinin birikerek oluşturduğu kistler, yağ bezesi olarak tanımlanır. Tıptaki karşılığı lipom olan yağ bezesi, yumuşak ve üzerine dokunulduğunda hareket eder yapıdadır. Yağ bezesi genellikle ağrısız olsa da, sinirlere baskı uyguladığı durumlarda ağrı şikayetine de yol açabilmektedir.

Alerjik Durumlar

Çeşitli maddelere karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği tepki alerjik reaksiyon olarak bilinir. Alerjiyi tetikleyen etken madde ise alerjendir. Gıdalar, giyilen kıyafetin kumaş yapısı, hava tozu, kullanılan kozmetik ürünler alerjiye yol açan etken maddeler olabilir. Alerjik durumların akabinde ciltte kaşıntı, kızarıklık, nefes darlığı gibi çeşitli bulgular gözlenebilir. Cildin şiddetli kaşınması ise kızarıklık ve kabarıklık oluşumunu arttırıcıdır.

Meme Kanseri

Kadınların en çok endişe duydukları konuların başında meme kanseri gelmektedir. İlk olarak kendini memede ele gelen kitle şeklinde belli eden rahatsızlık; meme ağrısı, göğüs ucunda kaşıntı hissi ve pullanma gibi sorunlara da yol açabilmektedir. Ancak meme bölgesinde farkedilen her kitle kanser işaretçisi değildir, doğru tanı ve tedavi için mutlaka uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir. Meme kanserinin erken farkedilmesi açısından kadınların ara ara elle göğüslerini muayene etmesi ve yılda bir kaç kez de olsa doktor kontrolüne gitmelerinde yarar vardır.

İki göğüs ortasında göze çarpan beze, oluşum şikayeti sivilce ve yağ bezesi gibi basit nedenlerden olabileceği gibi ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceği de unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ