İlaç ve Alkol

İlaç ve Alkol

İlaç hastalıkların tedavisinde, hastalıklardan korunmada ya da hastalıkların tanımlanmasında kullanılan doğal ya da sentetik kaynaklı ham maddelerin belirli formülasyonlara getirilmiş halleridir. İlaç, insan sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Kişilerin etkili bir tedavi alabilmesi için ilacın doğru endikasyon için verilmiş olması gerekir. Tüm bu durumların yanında ilaç alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

İlac Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1-)Zamanlama

İlaç alım zamanı ilacın doğru etki gösterebilmesi için çok dikkat edilmesi gereken bir husustur. İlaç kullanımı doktorun verildiği süreler dikkate alınarak yapılmalıdır. Aksi halde ilaçtan istenilen sonuç alınamaz, hastalığa neden olan mikroorganizmalar dirençlenebilir ya da toksik etkiler oluşarak kişinin hayatı tehlikeye girebilir.

2-)Kullanılan Diğer İlaçlar

Kişinin kronik bir hastalığı söz konusu ise kullanılacak ilaç kombinasyonlarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Farklı bir hastalık için kullanılan ilaçlar söz konusu ise ilaçların birbiri ile olan geçimsizlikleri muhakkak incelenmelidir.

3-)Bitkisel Destek

İlaç kullanımı esnasında bitkisel ürünlerin kullanımı çoğu zaman kontrolsüz bir şekilde yapılmaktadır. Kontrolsüz bitkisel ürün kullanımı son derece tehlikelidir, kişinin ölümüne sebep olabilmektedir.

Yiyecek ve içeceklerde ilaç kullanımı esnasında son derece önemli olabilir. Bazı ilaçlar ile besinler etkileşime girebilir. Bu durumun sonucunda ilacın etkisi azalabilir ya da ilacın etkisi artabilir.

Alkol Alındıktan Sonra İlaç İçilebilir mi?

İlaç, bol su ile tüketilmelidir. İlacın mideden absorbe olması, bağırsaklardan iyice emilerek kana karışması ve son olarak metabolize olarak etki göstermesi için belirli sistematik olgu ve reseptörlere ihtiyaç bulunmaktadır.

Alkol kullamından önce ya da sonra ilaç kullanımı kesinlikle tavsiye edilmeyen bir durumdur. Çoğu zaman ilacın absorbsiyonunu, emilimini, dağılımını ve metabolize oluşunu etkilemektedir. İlacın etkisinde azalma ve artma meydana gelmektedir.

Alkol ile birlikte ilaç kullanımı tehlikeli bir durumdur. Genellikle ilacın etkisini arttırdığı için alkol ile ilaç birlikte alınmamalıdır. Aksi takdirde toksik etki gözlenebilir ve kişi hayatını kaybedebilir. Alkol ile birlikte ilaç alınımı aynı zamanda karaciğerin harabiyetine ya da karaciğer bozukluklarından dolayı ilacın toksik etkiler oluşturmasına neden olabilmektedir.

Alkol, böbrek ve karaciğerde ciddi deformasyonlara neden olmaktadır. Alkol ile birlikte ilaç kullanımı bu hayati önem taşıyan organlardaki harabiyetin daha da artmasına ve organ yetmezliklerine sebep olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ