İrmik Kabızlık Yapar mı?

İrmik Kabızlık Yapar mı?

Bebeklerde anne sütü ile beslenme bittikten sonra ya da anne sütü 2 yaşına kadar, daha fazlasına kadar alınınca ek gıdaya geçilmesi söz konusu oluyor. Ek gıdaya başlanması ve başlangıç zamanı bebeklerde çeşitlilik gösterir. Bu durum bebeğin kilosuna, boyuna, var olan bir hastalığına ya da normal doğum mu, erken doğum mu ona göre bile değişir. Bu durumlarda özellikle dikkat edilmesi gerekir ve doktor tavsiyesinin dışına çıkılmaması gerekir. Çünkü bebeklik zamanında alınan besinler ile bağırsak florasının oluşumu etkilenir. Anne sütü bunun için başlangıçta oldukça iyi bir yardımcıdır. Fakat anne sütü yetersiz olanlarda ya da emmeyi çabuk bırakan bebeklerde ek gıda alımı doktor tarafından çokça desteklenir.

Bunun yanında ek gıda ile beraber giderek normal besinlere de geçiş yapılır. Bu geçiş esnasında sıklıkla meyve püreleri, patates püresi, pirinç lapası, irmik kullanılabilir. Bu besinler de fazla sıvı olmadıklarında ve çok lapa olduklarında bebekte kabızlığa neden olabilirler. Bebekler de bu durumu huzursuzlukla gösterir. Dışkılama problemi olan bebekte bu durum boynu geriye atarak devamlı ağlama ve bağırma, huysuz tavırlarla kendisini gösterir. Bu durumda olabildiğine lapaların arasına lif desteği olan meyvelerin püresi de ilave edilerek yedirilmelidir. Daha sıvı besinlerle bebeğin öğünü desteklenmelidir.

İrmik Kabızlığa Neden Olur mu?

İrmik ve irmik helvasının bazı kişilerde kabızlık yapması söz konusu olabilir. Fakat kesinlikle irmik kabız yapar diye net bir açıklama yoktur. İrmiğin kabızlığa neden olması söz konusu olmasa da bebeklerde çok koyu ve lapa halinde yapılan irmik lapası kabızlığa neden olabilir. Çünkü bebeklere mutlaka lif destekli besinler yan takviye olarak verilmeli, sıvı besinler bağırsakları canlı tutmak için verilmelidir.
Bağırsak motilitesinde azalmaya sebep olabilecek besinlerin başında patates, leblebi, beyaz ekmek, kafein, çikolata gelir. Bu besinler yetişkinlerde de kabızlığa neden olur. Sağlıklı beslenmek için bu besinlerin çok tüketilmemesi ve tüketildikleri sırada da mutlaka gün içerisinde lifli, sıvı gıdaların da alınması önerilir.

İrmik Bebeklerde Kabızlığa Neden Olur mu?

Bebeklerin beslenmesinde ek gıdaya geçildikten sonra o esnada artık püre halinde sebze ve meyveler ve bunların yanında pirinç lapası, belki irmik de tüketilebiliyor. Bu durumda annelerin beslenme planına mutlaka sıvı besinler ilave etmesi, meyve püreleri ile kabızlığın önüne geçmesi önerilir. İrmiğin bebeklerde kabızlık yapması ile ilgili kesin bir açıklama olmasa da bazı bebeklerde böyle bir sorun oluşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ