İştah Açılması Hamilelik Belirtisi mi?

İştah Açılması Hamilelik Belirtisi mi?

İştahta artış, farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Bu durum metabolizma hızıyla ilgili de olabilmektedir. Kişi iştah artışı halinde tokken bile yemek yeme ihtiyacı hissedebilir. Ya da aynı şekilde yemekten kalktıktan hemen sonra yeniden yemek yeme arzusu duyabilir. İştahın artışı sonucunda kilo artışı da kaçınılmaz olmaktadır. İştah artışının başlıca nedeni, tiroid bezlerinin düzensiz çalışmasıdır. Ancak daha başka sebepleri de elbette ki vardır.

İştah ve Hamilelik Bağlantısı

Gebeliğin ilk aylarında itibaren iştahta artış söz konusu olabilir. İlerleyen dönemlerde bu iştah artışı had safhaya ulaşabilir. Bunun nedeni bebeğin gün geçtikçe büyümesidir. Ancak iştahın artması, her zaman gebelik ile bağlantılı değildir. Bireysel olarak hissedilen duyguların iştah üzerindeki etkileri günümüzde kanıtlanmıştır. Kişi mutsuz olduğunda iştahı kapanmaya doğru eğilim gösterir. Aksi şekilde kişi çok mutlu ya da stressiz olduğunda, çok fazla yemek yeme arzusu duyabilmektedir. Bunlara ek olarak psikolojik yaşantı ve ruhsal değişimler, yeme isteği ya da iştah durumunu etkileyebilmektedir.

Gebeliğin başlangıcında, ilk üç ay geçtikten sonra sürekli olarak yeme ihtiyacı ve arzusu duyarlar. İçlerinde büyüyen bebek, annenin iştahının açılmasına yol açar. Ancak gebelikte kilo alma durumu genellikle tasvip edilmeyen ve istenmeyen bir durumdur. Buna rağmen anne adayının en fazla yemek yemek istediği dönem bu dönemdir. İlk dönemlerdeki bulantı süreci tamamlandıktan sonra iştah kontrolünün sağlanması gereken evre başlar.

İştah Açılmasının Diğer Nedenleri Nelerdir?

  • Besinlerin Etkisi: Tüketilen besinlerin içinde yer alan etkin maddeler, iştah kaybına ya da iştahın açılmasına neden olabilir. Söz gelimi acı biber tüketimi, yemek esnasında iştahı açan besinlerden bir tanesidir.
  • Bazı ilaçlar, tedavi esnasında iştahın açılmasına neden olabilir. Bununla birlikte bazı iştah açıcı ilaçlar da doktorlar tarafından hastalara tedavi amaçlı verilebilmektedir. Bu durum istemsiz kilo artışına neden olabilir. Bazı ilaçlar da hastanın talebi ile kilo almak maksadıyla kullanılmaktadır. Doktor bu ilaçları, hastanın kilo ve bünye durumunda gerekli tetkikleri yaptıktan sonra verir.
  • Bazı antihistaminik ilaçların kullanımı da iştahın açılmasını sağlamaktadır. Yine kullanılan vitamin ve mineral takviyeleri, bitkisel ilaçlar da iştahın açılmasına neden olabilmektedir. Kilo sorunu olan kişiler bu tür ilaçların kullanımından kaçınmalıdır.
  • Nadiren ortaya çıkan bir durum olarak, vücutta ortaya çıkan tümör oluşumları da anormal derecede iştah artışına yol açabilir. Tümör oluşumu kişinin hissettiği tokluk hissini yok eder ve kişi sürekli olarak yemek yeme ihtiyacı hisseder. Bu durumun sonucunda da ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkması muhtemeldir. Bu yüzden tümör oluşumu acilen tedavi edilmelidir. Ortaya çıkış nedeni tespit edildikten sonra vakit kaybetmeden tedaviye başlanması önerilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ