İştah Açılması

İştah Açılması

Gün içinde sürekli yemek yeme isteği ve yeterli miktarda yemek yemeye rağmen tam doygunluğa ulaşamama durumu iştah artışı olarak bilinir. Yaşanan iştah artışı haddinden fazla yemek yemeye yönelttiği için fazla kilolar kaçınılmaz bir hal alır. Bu içerikte sizelere ilk olarak iştahın açılmasının, artmasının nedenlerinden ardından iştah kaybı olan kişiler için iştahı arttıcı başlıca yöntemlerden bahsedeceğiz.

İştah Açılması Nedenleri Nelerdir?

İştah artışı çoğunlukla psikolojik etkenlerden yani yaşanılan mutluluk, heyecan, sinirlilik gibi duygu hallerinden kaynaklansa da ciddi rahatsızlıkların göstergesi niteliğinde de olabilir. Bu yüzden bir süredir devam eden iştah artışı söz konusuysa, konuyla ilgili uzman doktora başvurmakta yarar vardır.

Psikolojik Etkenler

Hissedilen mutluluk, sevinç, stres, sinirlilik hali gibi psikolojik etkenler iştah açılmasının en sık görülen nedenleri arasındadır. Yaşanılan mutluluk, stres duygu durumları herkes de aynı sonuca yol açmayabilir. Bazı kişilerde iştah kaybına neden olurken bazılarındaysa doygunluğa erişememeye neden olur.

Hormonal Değişimler

Vücutta yaşanılan hormonal değişimler, iştah artışına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle kadınlarda adet dönemi öncesi sendromu yani PMS(Premenstruel Sendromu) olarak bilinen süreçte, bu şikayete sık rastlanır. İştah artışı dışında bu evrede; sinirlilik, gerginlik, şişkinlik ve ruh halinde ani değişimler de fazlaca görülen bulgulardır.

Tiroid Bezi Rahatsızlıkları

Tiroid bezinin normal düzeyinin altında çalışması akabinde hipotiroidi rahatsızlığı baş gösterir. Daha çok kansızlık ve diyabet sorunu olan kişilerde gözlenir. Yaşanılan iştah artışı, hipotiroidi bulgusu olabilir. Ancak tek başına yeterli bulgu olarak kabul edilemez. Hipotiroidinin diğer belirtileri şunlardır;

  • Şişkinlik,
  • Üşüme,
  • Ciltte kuruluk,
  • Adet düzensizliği,
  • Kilo artışı,
  • Uyku düzensizliği

Eğer son zamanlarda iştah artışıyla birlikte yukarıda bahsedilen bulgulardan bir veya birkaçının daha gözlenmesi, tiroid bezi rahatsızlıklarının göstergesi olabileceğinden bir an evvel uzman doktora başvurulması önerilir.

İştah Arttırıcı Yöntemler Nelerdir?

Fazla yemek yeme isteğinin olmamasını ve iştah kaybını problemini önlemek için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir. Fakat sürekli olarak iştah kaybı mevcutsa altında yatan neden ciddi sağlık sorunu olabileceğinden, doktora başvurulmasında fayda vardır.

  • Gün içinde düzenli egzersiz ve spor yapmak, iştahı arttıcıdır.
  • Uykusuzluk iştahsızlığı tetikleyici unsur olduğundan düzenli uyku hem sağlık hem de iştah artışı yönünden oldukça önemlidir. Ortlama 7-9 saat uyumaya dikkat edilmelidir.
  • En az 2 litre civarında su içmeye özen gösterilmelidir.
  • Asitli içeceklerden ve bol yağlı besinlerden uzak durulmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ