İstemsiz Parmak Titremesi

İstemsiz Parmak Titremesi

Ellerde, parmaklarda istemsizce meydana gelen titremelere tıp dünyasında tremor(irade dışı titreme) ismi verilmiştir. Birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkan parmak titremesi sorunu, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Birçok farklı tremor tipi vardır. Bazı tremor tipleri geçici iken bazıları ise kalıcıdır ve uzun yıllar sürecek tedavilere neden olmaktadır. Tremor sorunu olan kişilerin kalıcı mı yoksa geçici bir sorunla mı karşı karşıya kaldığını anlayabilmesi için uzman bir doktora danışması önerilmektedir. Parmak titremesi sorunu özellikle bazı meslek gruplarına sahip kişiler için büyük risk taşımaktadır. Bu tarz kişilerin acilen tedavi olması gerekmektedir.

Tremor (İrade Dışı Titreme) Nedenleri Nelerdir?

  • Tremor adıyla anılan istemsiz parmak titremesi sorunu farklı faktörlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kadın ve erkeklerde farklı nedenlerle ortaya çıkan bu sağlık sorununun en büyük nedenlerinden birisi kullanılan ilaçların getirdiği yan etkilerdir. Özellikle çeşitli psikolojik sorunlar nedeniyle kullanılan antidepresan haplarının elllerde ve parmaklarda titremeye neden olduğu bilinmektedir. Bu ilaçların doktor kontrolünde alınması önemlidir. Bu ilaçların aniden bırakılması da titreme yapacağı için doktor ile görüşülmeden antidepresan alımının durdurulmaması gerekmektedir.
  • Ellerde titremeye neden olan diğer bir etken ise uyuşturucu madde kullanımıdır. Çeşitli uyuşturucu madde kullanan kişilerin ellerinde titreme sıklıkla görülür.
  • Tremora neden olabilecek diğer bir etken ise tiroid hastalığıdır. Tiroid hastalığı için kullanılan ilaçların da ellerde ve parmaklarda irade dışı titreme yaptığı bilinmektedir. Sinir sıkışması, vitaminlerin vücuda dengesiz bir biçimde dağılması, romatizma hastalıkları ve parkinson hastalığı ellerde titremeye neden olan diğer önemli rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Tremor (İrade Dışı Titreme) Hangi Kişilerde Görülür?

Tremor (irade dışı titreme) sorununun erkeklerde görülme olasılığının kadınlara oranla daha fazla olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte tremor en çok yaşlılarda görülür demek tamamen doğru değildir. Son yıllarda gençlerde de çok sık biçimde ortaya çıkan bu sağlık sorunu sadece bir hastalık belirtisi değildir. Normal kişilerde de dönem dönem ellerde, parmaklarda titreme meydana gelebilir ve bu oldukça normaldir. Şekerin, tansiyonun düşmesi el titremesine neden olabilmektedir.

Tremor (İrade Dışı Titreme) Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Ellerinde istem dışı titreme sorunu yaşayan kişilerin doktor eşliğinde muayene olması ve belirtilen tedavilere göre bir program yapması gerekmektedir. Bunun dışında kas sıkışmasına neden olabilecek ürünlerden uzak durulması da titremeleri sonlandıracaktır. Ellerinde, parmaklarında titreme olan kişilerin kafeinli içeceklerden uzak durması ve gün içinde en az 2 litre su tüketmesi önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ