Kaburga Kemiği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Başvurulmalı?

Kaburga Kemiği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Başvurulmalı?

Kaburga ağrıları toplumda çok sık karşılaşılan problemler arasındadır. Kaburgaların içinde ve göğüste başta kalp ve akciğerler olmak üzere hayati organlar bulunur. Bu yüzden göğüs, kaburga ağrıları ciddiye alınması gereken şikayetlerin arasında yer alır. Doktora gidilmeye karar verildiğinde akıllardaki bir diğer soru ise bu şikayetten dolayı hastanede hangi bölüme gidilmesi gerektiğidir.

Birçok insan hangi bölüme gideceğini bilemeyip yanlış bölümlere başvuruyor. Bu durum hem vakit kaybına sebep oluyor hem de hastanelerde gereksiz kalabalık oluşturuyor.

Kaburga Kemiği Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Kaburga ağrılarından dolayı hangi doktora gidilmesi gerektiğinden önce kaburga ağrısına neden olan sebeplere göz atmak gerekir.

  • Kaburga ağrısının sebebi kaburga kaslarından ve kemiklerinden kaynaklanabileceği gibi göğüs içerisinde bulunan kalp ve akciğer gibi organlardaki problemlerden kaynaklanabilir.
  • Kaburga kemiklerindeki kırıklar da ağrılara sebep olabilir. Bununla birlikte kaburgalar arası kaslarda bozukluklar, bölgesel enfeksiyonlar kaburga ağrısına neden olur. Yoğun fiziksel aktivite sonucu aşırı yorulan kaslar ve zorlanan kemikler ağrılara sebep olur.
  • Romatoid artrit hastalığı vücutta eklemleri etkileyen bir hastalıktır. Romatoid artrit vücudun kendi dokularını zararlı olarak algılayıp vücut savunma sisteminin eklem dokularına saldırması sonucu oluşur. Bu durum eklem ve romatizmal ağrılara sebep olur.
  • Kaburga ağrıları göğüs içerisindeki organlardaki problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle hayati tehlikeye sahip tüberküloz ve zatürre hastalıklarında kaburgalar arası bölgede ağrı görülebilir. Yine kadınlardaki ciddi problemlerden biri olan göğüs kanseri de kaburgalar arasında ağrıyla kendini gösteriyor olabilir.
  • Farklı iç organların ağrısı kaburga arasına vuruyor olabilir. Karın içerisinde bulunan sindirim organlarındaki problemler kaburga ağrılarına sebep olabilir. Sindirim sisteminde sıkışmalar bu problemin en yaygın sebeplerindendir. Bu yüzden sebebi bilinmeyen ve uzun süre geçmeyen kaburga ağrılarında vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Kaburga Kemiği Ağrısı İçin Hangi Bölüme Başvurmak Gerekir?

Kaburga ağrılarından dolayı hangi doktora başvurulması gerektiği birçok insanın aklındaki sorulardan biridir. Hangi doktora gidilmesi gerektiğini ağrının nedeniyle ilgilidir. Eğer ağrı kas ve kemikler ile ilgili ise ortopedi bu şikayetle ilgilenebilir. Eğer ağrı göğüs içerisindeki ağrılardan kaynaklanıyorsa, göğüs cerrahisi ilgilenmesi gerekir. Ağrının nedeni sindirim organlarındaki problemler olabilir. Bu durum gastroenteroloji bölümünü ilgilendirir.

Eğer kaburga kemiği ağrınız varsa ve fiziksel müdahalelerden kaynaklı kemik ve kas ağrılarından kaynaklandığından eminseniz, direkt ortopedi doktoruna gidebilirsiniz. Eğer ağrının nedenini bilmiyorsanız, öncelikle bir genel cerrahi veya dahiliye uzmanına başvurabilirsiniz. Şikayetinizin sebebine bağlı olarak gerekli doktorlara yönlendirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ