Kafada Kemik Çıkması

Kafada Kemik Çıkması

Kafamız vücudumuzun en sert ve sağlam bölgesidir. Buna rağmen kafamıza aldığımız bir darbe sonucu hasarlar oluşabilir. Bu hasarlar kalıcı hale gelebilir ve vücudumuzun diğer uzuvlarını etkileyebilecek şekilde hastalıklara sebebiyet verebilir. Kafada kemik çıkması alınan darbe sonucu, kaza, travma, yağ kisti veya kişinin doğuştan gelen kafa yapısıyla ilgili olabilmektedir.

Kafada Kemik Çıkması Nedenleri
 Nelerdir?

1-)Kafada Yağ Kisti

Kafadaki şişliğin en sık rastlanan şekli yağ kistidir. Yağ bezeleri gibi yumuşak olmadığından dolayı kafadaki sertliği göz önünde bulundurularak kafada kemik çıkması ile karıştırabilir. Saç dökülmesi, kafada yağlanma yağ kistinin en önemli sebepleri arasındadır. Anlaşılması uzun yıllar sürebilir. Büyüme yıllar geçtikçe gerçekleşmektedir. Kafada çıkan kemikten ayırt etmek için ağrı yapıp yapmadığına dikkat etmek gerekir.

2-)Darbe Sonucu

Kafada kemik çıkması herhangi bir darbe sonucu ortaya çıkabilir. Kafatası bozulmasına, kafadaki kemiğin giderek büyümesine yol açabilir. Kafatasına alınan bir darbe çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Fark edildiği anda doktora gidilmesi gerekir.

3-)Kafa Yapısı

Kafatasımızda sonradan fark ettiğimiz kemik çıkıntıları olabilir. Kafada kemik herhangi bir darbe sonucu ortaya çıkmamış ise ve yeni fark ettiyseniz zaman içerisinde büyüyüp daha belirgin olup olmadığına dikkat etmek gereklidir. Büyüme gözlemliyorsanız derhal bir doktora başvurmanızda yarar vardır.

4-)Kemiğin Paget Hastalığı

Kemiğin paget hastalığı tıptaki diğer adıyla osteitis deformans; 40 yaşından önce nadir olarak görülür. Erkeklerde kadınlara oranla bu hastalık daha sık görülmektedir. Hastalığın belirtisi olarak kafada kemik büyümesi ortaya çıkabilir. Kemik yapısındaki bozulma ile ortaya çıkmaktadır. Hastalığın kalıcı bir tedavisi yoktur. Cerrahi yöntemler kullanılabilir ve hastalık seyrini gözlemleyerek yaşama devam edilebilir. Kemiğin paget hastalığında düzenli egzersiz çok önemli bir yer tutar.

Kafada Kemik Çıkması Tedavisi

Kafada kemik çıkması alınan darbe veya kaza sonucu ortaya çıkar. Kafada çıkan kemik de hızla bir büyüme gerçekleşir ve bunun sonucunda beyne ciddi hasarlar alınması söz konusudur. Tedavi edilmediği ve büyüme devam ettiği sürece beyne baskı yapar. Kafatası yapısında ağır tahribata sebebiyet verebilir.

Bu gibi bir durumda acilen doktora başvurulması gerekmektedir. 
Kafada yağ kisti çok kısa süren bir cerrahi uygulama ile tedavisi gerçekleşir. 
Kafada kemik çıkması tedavisinde cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Doktorlar çıkan kemiği kesip yerine platin yerleştirerek alınan hasarı en aza indirgemeye çalışırlar.

İhmal söz konusu olursa beyindeki hasar kalıcı hale gelip felç gibi çok ciddi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Kafanızda fark ettiğiniz herhangi küçük değişiklik için direkt olarak doktora başvurmamız sağlık açısından çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ