Kafada Sivilce ve Bunun Sonucunda Saç Dökülmesi

  • 01 Aralık 2016
  • 14.827 kez görüntülendi.
Kafada Sivilce ve Bunun Sonucunda Saç Dökülmesi

Kafa derisinde çeşitli sebeplerden kaynaklı sivilce oluşumu görülebilmektedir. Genellikle oluşan sivilceler deri döküntüleri ile birlikte seyretmektedir. Kafa bölgesinin fazla yağlanmasına ya da uzun süre yağlı kalmasına bağlı olarak oluşabilir. Bu durum ortadan kaldırıldığında ise genellikle sorun ortadan kalkmaktadır.

Kafada sivilce oluşmasının ve bunun sonucunda saç dökülmesinin meydana gelmesinin birçok sebebi olabilmektedir. Bu nedenlerden birçoğu hastalık kaynaklı etkenlerdir. Kişinin sağlığının korunması için böyle durumlarda hiç zaman kaybedilmeden uzman bir dermatolog tarafından gerekli tetkikler yapılmalı ve kişi ayrıntılı olarak muayene edilmelidir.

Kafada Sivilce Oluşumunun ve Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kişisel Bakım Ürünleri

Piyasada birçok farklı markaya ait kişisel bakım ürünü bulunmaktadır. Geniş yelpazesi ile özellikle saç için kullanılan kişisel bakım ürünleri çok sık tercih edilmektedir.

Kimyasal içerikli olan bu ürünler yanlış şeçilirse kişinin saç derisine zarar verebilir, deride çeşitli oluşumlara sebep olabilir. Bu oluşumlardan en sık olanı sivilcelerdir. Hatta saç dökülmelerine ve kelliğe kadar çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Kişi kullanacağı ürünü çok dikkatli seçmeli, güvenilmez markaların, kalitesiz ürünlerinden kesinlikle uzak durmalı asla uygulama yapmamalıdır.

Alerjik Reaksiyonlar

Kişinin saçına uyguladığı çeşitli şampuanlara, saç kremlerine ve saç spreylerine bağlı olarak kişide alerji gelişimi söz konusu olabilir. Alerji böyle durumlarda genellikle bölgesel gelişir ve saç derisinde gözlenir. Kişinin saç derisinde kabarma, kızarıklık ve sivilce oluşumu baş gösterir. Bazı ciddi vakalarda alerji tüm vücuda yayılabilir ve saçlarda dökülmeler görülebilir.

Alerji kaynaklı oluşan durumlarda kişi hiç zaman kaybetmeden ürünü kullanmayı bırakmalıdır. Genellikle alerjiye neden olan ürün ile temasın kesilmesi sonucunda kafa derisinde meydana gelen hasar hızla düzelmektedir ancak bazı durumlarda kişinin yaşadığı semptomları en aza indirmek için antihistaminik kullanımı gerekli olabilir.

Stres Kaynaklı

Çok akla gelmese de kişilerin kafa derilerinde meydana gelen kaşıntı, döküntü, kızarıklık ve saç dökülmelerinin en sık karşılaşılan nedenlerinden bir tanesi de strestir.

Kişi yoğun iş temposunda saçlarına yeterince bakamaz, düzenli beslenmekten gittikçe uzaklaşan kişi gündelik hayatın stresi ile tamamen olumsuzluklar ile kaplanır. Stres, vücudun çeşitli yerlerinde fizyolojik problemlerin oluşmasına sebep olabilen bir etkendir. Saçlar stresten ilk başta etkilenen vücut bölgelerindendir.

Böyle durumlarda kişi stresten uzak durmalı, stresli işlere hiç girmemeli, dengeli ve düzenli beslenmeli ve vücut bakımını aksatmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Keep working ,splendid job! https://www.timaseczki.pl maseczka przeciwwirusowa

BİR YORUM YAZ