Kafada Zonklama

Kafada Zonklama

Kafada zonklama; nadir olarak baş ağrısı ile birlikte seyreden, baş ağrısının şiddetli bir hal aldığında gözlenen bir durumdur. Bu durumun altında ciddi nedenler yer alıyor olabilir. Bu sebeple uzun süredir meydana gelen kronik baş ağrısı ve zonklama da kişi hiç zaman kaybetmeden doktora gitmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalı, özellikle MR gerekli ise girmeli ve beyin aktivitelerine bakılmalıdır.

Kafada meydana gelen zonklamanın birçok sebebi olabilir. Bir çoğu zararsız sebepler olabilmektedir. Ancak bir kısmı da kafada meydana gelen ciddi travmalara işaret ediyor olabilir. Bu sebeple her semptom dikkatlice incelenmeli, altında yer alan nedenler kişinin sağlığı için dikkatlice araştırılarak gözden geçirilmelidir.

Kafada Zonklama Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Kaynaklı

Kişinin kafasını şiddetli bir şekilde bir yere çarpması sonucunda meydana gelebilir ya da kişinin kafasına sert bir cismin düşmesi, çarpması sonucunda kafada zonklama şeklinde bir ağrının meydana gelmesi söz konusu olabilir.

Meydana gelen zonklamanın şiddeti kafa bölgesinde meydana gelen hasarın şiddetini de bize göstermektedir. Alınan darbeden kısa bir süre sonra zonklama geçmiyor ya da giderek şiddetleniyor ise kişi muhakkak uzman bir hekime gitmelidir.

Kafatasında meydana gelen zedelenmeler kafa içi basıncında artışa sebep olabilir. Kafatası içerisinde meydana gelen artış da zonklamaya neden olabilir. Gerekli önlemler alınmaz ise kişi ilerleyen evrelerde beyin kanaması geçirebilir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemelidir.

2-)Migren Ağrılarından Kaynaklı

Birçok kişi farkında olmadan migren problemi yaşamaktadır. Gözlenen migren ağrısı çoğu zaman baş ağrısı ile karıştırılmaktadır. Ancak migren ağrıları giderek artan şiddette seyretmeleri, zonklama şeklinde semptomların gözlenmesi ile normal baş ağrılarından ayrılmaktadır.

Bu ayrımın yapılması kişinin doğru tedaviyi alabilmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Çünkü sıradan bir baş ağrısında kullanılan ağrı kesici özellikli ilaç ile migren ağrılarında kullanılan ilaçların etkin maddeleri birbirinden tamamen farklıdır.

3-)Patolojik Oluşumlar

Beyin içerisinde meydana gelen patolojik değişimler, kafa içi basıncının değişimi, beyin fizyolojisinin değişimi beyinde oluşan bir tümörden kaynaklı meydana gelebilmektedir.
Oluşan bu tümör ölümcül olabileceği gibi tedavi edilebilir düzeyde de olabilmektedir. Genellikle cerrahi yöntem ile tümörün bölgeden temizlenmesi, ardından ilaç tedavisi ile hastanın tamamen iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.

Kişide bulunan tümör bulunduğu yerde göz önünde bulundurularak çeşitli semptomlara sebep olabilmektedir. Şiddetli ve giderek daha da şiddetlenen baş ağrıları, zonklama şeklinde kendini gösteren baş ağrıları, görmede meydana gelen problemler söz konusu olabilmektedir.

Kafada zonklama şikayetinin altında yatan nedenler çok ciddi sorunlar olabileceğinden, kesinlikle gözardı edilmemeli ve mutlaka uzman doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ