Kafamın Sol Tarafı Uyuşuk

Kafamın Sol Tarafı Uyuşuk

Başın sol tarafında uyuşma problemi genellikle kafaya alınan darbelerden dolayı olur. Örneğin bir kaza sonucu, darbe sonucu sıklıkla görülür. Başın sol tarafında hissedilen uyuşukluk sadece fiziksel nedenlerden ötürü olmaz aynı zamanda psikolojik faktörlerden de kaynaklanabilir. Aşırı stres, sinir ve kaygı gibi yoğun duygular ve ani duygu değişimleri gibi durumlarda da görülebilir.

Başın Sol Tarafında Uyuşukluk Nedenleri Nelerdir?

Başın sağ ve sol tarafında uyuşukluk olmasının nedenleri hemen hemen aynıdır. Uyuşukluk basit nedenlerden olabileceği gibi beyin kanaması gibi hayati nedenlerden ötürü de olabilir.

  • Kaza, darbe veya hasar alma sonucunda uyuşukluk görülebilir. Ayrıca uyuşuklukla beraber ağrı, kanama gibi belirtiler de görülebilir. Eğer uyuşukluk geçmiyorsa ve daha da şiddetlenerek devam ediyorsa uzman doktora başvurulmalıdır. Bazen de uyuşukluk kısa sürede geçebilir.
  • Psikolojik sebeplerden kaynaklı bir uyuşma da olabilir. Çok fazla stresli yaşam, sinir ve duygu değişimleri başta uyuşmaya neden olabilir. Tek taraflı olabileceği gibi genelde çift taraflı bir uyuşmadır.
  • Gözdeki sinir hasarında kaynaklı olabilir. Gözdeki sinirler beyne çok yakın olduğu için gözdeki hasar başın sol tarafında uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilir.
  • Boyundaki hasardan kaynaklı sol tarafta uyuşma olabilir. Bu durum ciddi bir durumdur. Doktora başvurmak gerekir.
  • Beyin kanaması kaynaklı olabilir. Beyindeki damarların tıkanması ve beyne yeterli derecede oksijen ulaşmaması sonucunda beyin kanaması olabilir. Uyuşukluk tabii ki her zaman beyin kanaması değildir. Başın sol tarafındaki uyuşukluk ile beraber mide bulantısı, kusma ve konuşma bozukluğu veya güçlüğü varsa beyin kanamasından şüphelenilir. Derhal bir uzman doktora başvurulmalıdır.
  • Beyin tümörlerinden kaynaklı da başta uyuşma görülür. Çift taraflı veya tek taralı bir uyuşma olabilir. Beyin tümörleri çok nedenlidir ve birçok etken sonucunda olur. Bu nedenle her ne tarafta olursa olsun, kısa veya uzun sürsün derhal doktora başvurmak gerekir. Nedeni bulunmalıdır ve ona göre tedavi uygulanmalıdır.

Başın Sol Tarafında Uyuşukluk Tedavisi

Öncelikle başın uyuşmasına neden olan etken bulunmalıdır ve etkene göre tedavi edilmelidir. Mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurmanız gerekir. Doktor kontrolünüzü yaptıktan sonra size uygun tedaviyi belirleyecektir. İlaç tedavisi olabilir. İlaçlar sizi rahatlatacak ve uyuşmayı geçirecektir. Bazen hiçbir nedeni yoktur veya basit bir darbe sonucu olmuş olabilir. Bu durumda sıcak duş, masaj veya soğuk kompres uygulama yapılabilir. Altındaki neden ciddi sağlık sorunlarıyla ilişki olabileceğinden, mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ